I žirantu se preti ako dužnik zakasni

Više od 80.000 građana koji su olako pristali da garantuju za kredit rođaka ili prijatelja, sada je na mukama.

Banke isto tretiraju i jemca i klijenta koji je uzeo pozajmicu.

Mnogi od 80.000 jemaca gorko su se pokajali što su garantovali otplatu kredita prijateljima, kumovima, rođacima, pa čak i supružnicima. Trenutno je na sudu oko 2.300 žiranata od kojih banke traže da namire zaostale obaveze. Koliko je onih koji nemaju mogućnosti da se sude, a moraju da nastave otplatu tuđeg kredita, ne zna se pouzdano, ali se pretpostavlja da ih ima nekoliko hiljada.

Bankari su postali rigorozni, ne samo kada je u pitanju duže kašnjenje u otplati zajma od dva meseca, već i kada primete da klijent kasni s ratom tek nekoliko dana. Odmah zovu telefonom i žiranta, ili mu šalju opomenu. Obično taj posao za banke rade specijalizovane agencije, koje svakodnevno pozivaju jemce i upozoravaju ih da rata kredita nije plaćena.

U većini slučajeva dužnik izmiri svoju obavezu u kratkom roku, ali ima onih koji potpuno prestanu da vraćaju zajmove. Neki jer ne primaju plate, drugi su izgubili posao, a ima i onih koji nestanu bez traga, odnosno pobegnu u inostranstvo, a dugove ostave žirantima, obično bliskim osobama.

Apsurdno je nekada da banka, odnosno agencija koja za njih opominje klijente i jemce na kašnjenje prvo zove žiranta, pa onda dužnika. - Klijent i jemac imaju iste obaveze - kažu u jednoj stranoj banci za Novosti.

- Obično za nas posao opomene obavlja specijalizovana agencija, koja ima samo informaciju da je u pitanju kašnjenje. Zbog toga oni pozivaju i dužnika i žiranta. Znam da je to neprijatno, ali rata nije plaćena na vreme. Mnoge banke više i ne zahtevaju jemce za kredite. Sada žirant može da se razduži te obaveze, jer sve zajmove osiguravamo i nije nam potreban jemac.

Sa omčom oko vrata ostaju žiranti koji moraju da vraćaju tuđe dugove. - Jemac može da tuži dužnika, a taj postupak traje od šest meseci do nekoliko godina - kaže Zoran Petrović, advokat. - Troškovi suđenja nisu mali, i u proseku iznose oko 100.000 dinara. Mnogi su brzopleto i nepromišljeno postajali žiranti za razne kredite, računajući da ih prijatelj, kum ili rođak neće dovesti u situaciju da on mora da vraća dugove. Ali u praksi je drugačije.

Do 2014. godine, većina banaka je zahtevala jednog ili dva žiranta zavisno od iznosa zajma, da bi zatim prešle na osiguranje pozajmica. U 2010. godini bilo je 124.000 žiranata, a tri godine kasnije oko 100.000. Da bi neko bio jemac, obično ne sme da ima kredit, jer se rata dužnika preračunava i u odnosu na njegovu platu. Već dve godine, većina banaka osigurava kredite. 

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • misa avokado

    11.10.2016 18:19
    Pa i bolje da prete i podsecaju jemce, najbolje da jemac sazna da duguje kad duznik ne placa dug godinama i onda dug bude znatno veci.
  • DjakoN

    11.10.2016 10:18
    tuga...
    Gospodo za bolje nismo,imali smo priliku 24og aprila da to promenimo i nismo. Zato sad uzivajte jer za bolje nismo. Malo nas je al smo go*na.
  • kum

    11.10.2016 08:40
    Lešinari
    U to vreme jedina mogućnost da neko dobije kredit je bila sa jednim ili dva žiranta. Banke namerno nisu osiguravale kredite jer bi to značilo novi namet koji nije prolazio pored njihovih enormno visokih kamata.
    Niko nije "brzopleto i nepromišljeno" bio žirant, ali i onda su postojali Ljudi koji žele da pomognu kumu, rođaku, prijatelju, za razliku od banaka i advokata!
    Država(to je ono što ovde ne postoji) bi mogla narediti bankama da osiguraju sve kredite i "oslobode" žirante omče oko vrata, tada bi se i oni mogli zaduživati kreditima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).