Šabić traži da Ministarstvo sprovodi nadzor nad zaštitom podataka

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić saopštio je da činjenice utvrđene tokom kontrole preduzeća Medis Pharm i Care Direct ne upućuju na zaključak da je bilo nedozvoljene obrade podataka, ali da postoji sumnja da su formulari o saglasnosti porodilja za korišćenje podataka neverodostojni.

Šabić je naveo da će zahtevati da Ministarstvo zdravlja sprovodi ozbiljniji nadzor nad zaštitom ličnih podataka i da će informisati Republičko javno tužilaštvo, očekujući da ono obezbedi angažman nadležnih javnih tužilaštava.

"Poverenik će o navedenim i drugim utvrdjenim činjenicama upoznati druge nadležne organe i zahtevati da oni reaguju. Na prvom mestu Ministarstvo zdravlja, uz upozorenje da je neophodno da ministarstvo organizuje i kontinuirano sprovodi daleko seriozniji nadzor nad zaštitom ličnih podataka pacijenata, jer je nadzor očito potpuno izostavljen", navodi se u saopštenju.

Preduzeće Medis Pharm "jeste distribuiralo svoje materijale, ali ne neposredno, nego preko preduzeća Care Direct, koje ih je na osnovu međusobno zaključenih ugovora distribuiralo na adrese iz baze ličnih podataka kojom je ono raspolagalo", navodi se u saopštenju.

U saopštenju se dodaje da je "prvo pitanje koje se nameće kako je Care Direct uopšte prikupljao lične podatke porodilja i potom im dostavljao propagandni materijal i poklone... U postupku nadzora utvrdjeno je da je to činio na osnovu ugovora sa medicinskim ustanovama koje su mu obezbedjivale logističku podršku i čiji su radnici za račun Care Direct distribuirali porodiljama formulare za saglasnost i prikupljali ih popunjene".

"U postupku nadzora Care Direct je dokumentovao ovlašćenim licima poverenika postojanje čak 45 ovakvih ugovora sa porodilištima širom Srbije", navodi se u saopštenju, i dodaje da su pored ugovora sa medicinskim ustanovama, postojali i ugovori o delu Care Directa sa pojedinim radnicima u tim ustanovama.

Kompanija Care Direct je svoju bazu ličnih podataka "Evidencija porodilja" prijavilo u Centralni registar zbirki podataka kod poverenika i podaci svake porodilje su propraćeni posebnim formularom za pristanak korišćenja podataka u direktnom marketingu. Kako se navodi, sumnja se da u "nemalom broju slučajeva" formulari za saglasnost porodilja mogli biti neverodostojni, odnosno falsifikovani.

"Budući da poverenik nema ni pravne, ni faktičke mogućnosti da sprovodi kriminalističku istragu, potrebno je da to provere nadlžni organi, tužilaštva i po njihovim nalozima policija. Potvrda tih sumnji bi mogla potvrditi da se radi o izvršenju velikog broja krivičnih dela", navodi se u saopštenju.
 

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Kazne

    15.10.2016 09:04
    Potrebno je uvesti jasnu finansijsku kaznu za pravno lice, u slučaju hvatanja za curenje podataka. Bez obzira kako je došlo do toga.
    Mi godinama dozvoljavamo tako nešto, a osim lajanja na karavane koji prolaze, nema nikakvih posledica po uhvaćene.
    Po predlogu Poverenika, izriče se jasna kazna, dohodak opadne, pa da vidiš interesa za čuvanje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija