Na opremanje automobila za zimu ode bar jedna plata

Od 1. novembra vozači u Srbiji moraju da na svoje automobile namontiraju zimske pneumatike.

Doduše zakon o bezbednosti saobraćaja kaže da je moguće koristiti i letnje pneumatike ako je šara dublja od četiri milimetra i ako na drumu nema snega ili leda.

Jasno je, ipak, da se od ove obaveze ne može pobeći, ukoliko želite da vozite bezbedno svoj automobil, jer letnja guma već na plus osam stepeni Celzijusa, kažu stručnjaci, gubi svoja svojstva pa slabije prianja za podlogu što prouzrokuje i lošije vozne karakteristike (duži je zaustavni put).

Ukoliko nemate zimske gume, predstoji vam trošak od najmanje 12.000-15.000 dinara jer najjeftiniji pneumatici koštaju oko 4.000 dinara po komadu.

Demontiranje letnjih i montaža zimskih pneumatika košta najmanje 800 dinara za sve četiri gume. Ukoliko nemate gde da ostavite gume do proleća (tad morate da odložite zimske), najjeftiniji "hotel za gume" naplatiće vam 100 dinara po komadu mesečno.

Naravno, cene pneumatika, usluge vulkanizera i skladištenja zavise i od veličine pneumatika.

Akumulatori, kažu vozači, prestaju da funkcionišu nekako odmah posle garancije, mada ima i drugačijih primera. U svakom slučaju, zima je veliki neprijatelj baterije pa ukoliko vam treba zamena moraćete i za kupovinu novog akumulatora da izbrojite najmanje 3.890 dinara, koliko košta najjeftiniji akumulator od 45 ampera koji se može pronaći u beogradskim radnjama. Ima i dosta prodavaca koji prodaju akumulatore po sistemu staro za novo, pa ćete uštedeti nekoliko stotina dinara.

Zbog zimskog perioda potrebno je proveriti i stanje antifriza, a u zavisnosti od kvaliteta i proizvođača za litar ove tečnosti moraćete da izdvojite od 180 dinara pa naviše (već pripremljena tečnost).

Proverite i metlice brisača, a bravice i sve gumene delove (oko vrata i prozora) tretirajte glicerinom (ima i drugih sredstava ali su znatno skuplja a efekat je isti), pišu Novosti.

Naravno, neophodno je da se snabdete i strugalicama za led, sredstvima za odmrzavanje i čišćenje vetrobranskih stakala i drugim sitnicama kako bi vam vožnja i u zimskom periodu bila što prijatnija.

Pored vrlo verovatnog poskupljenja goriva u predstojećem periodu vozače, naravno samo one koji ne poštuju propise, očekuju i znatno više kazne, već od 1. januara ukoliko se usvoji novi zakon o saobraćaju. Vozači će plaćati duplirane kazne za one prekršaje za koje su ranije plaćali 3.000 ili 5.000 dinara. To znači da će, na primer, korišćenje mobilnog telefona u toku vožnje koštati nesavesnog vozača 10.000 dinara. Više o kaznama možete pročitati OVDE.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • jova limanac

    17.10.2016 09:35
    Ako tako gledamo onda i za jutarnji odlazak na posao treba cela plata: ako su istrošeni treba kupiti četkicu za zube i pastu, gel za tuširanje, šampon za kosu, balzam, hidratantnu kremu, češalj/četku, fen za kosu, peškir, šminku, donji veš, majicu/košulju/bluzu, pantalone + sako ili suknju, čarape, obuću, torbu, jaknu/kaput, kapu/maramu, šal, rukavice...
  • :)

    16.10.2016 22:14
    Moze i jeftinije
    Montirajte univerzalne gume pozadi a napred menjate letnje/zimske. Uz normalnu voznju jedan set guma moze da traje najmanje 80.000 km. Ja sam do sada za skoro 7 godina presao 95.000 km sa 4 letnje (fabricke), 4 zimske (kupio odmah prve godine) i 2 univerzalne (kupio pre 2 godine, za zadnje tockove). Letnje mi imaju 4 i 7 mm, zimske jos uvek 7-8 mm a univerzalne takodje 7mm. Ako zanemarimo faktor starenja (koji je ipak preuvelican, po mom misljenju) ovako opremljen mogu da izguram jos najmanje 8 godina (dakle ukupno 15), sa ukupnim ulaganjem od 300 eur. 300/15=20 eur godisnje. A koliko potrosite na cigarete, npr?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija