Rešenje spora medijacijom biće oslobođeno sudskih troškova?
Kako pišu "Novosti", za sada se razmišlja o tome da li bi se išlo na oslobađanje od sudskih troškova ili umanjenje kada se spor rešava na ovaj način, odnosno da li bi se za medijaciju uopšte plaćale sudske takse ili bi one bile minimalne.
Takođe, govori se o unapređenje medijacije koje je planirano i kroz kontinuiranu obuku medijatora, obuku sudija i advokata, stvaranje posebnih programa u okviru sudova i široku javnu kampanju. U Ministarstvu pravde navode da je od velike važnosti da stranke i punomoćnici imaju svest o prednostima različitih postupaka.
"Bitno je da lako mogu da utvrde koji je postupak najpogodniji za rešavanje njihovog slučaja, kao i da lako mogu da identifikuju osobe i organizacije od poverenja kojima da se okrenu radi rešavanja spora", objašnjavaju u ministarstvu.
Zakon o posredovanju u rešavanju sporova počeo je da se primenjuje 1. januara 2015. godine, a u drugom kvartalu te godine izdate su dozvole prvim medijatorima. Trenutno su 392 osobe upisane u registar posrednika. Od početka sprovođenja obuke za posrednike 283 polaznika su prošla obuku, dok je specijalizovane obuke prošlo ukupno 132 polaznika.
Prednosti medijacije u odnosu na parnicu su, između ostalog, da se bržim putem dolazi do rešavanja spora, da medijator, svojim iskustvom i obučenošću postavlja prava pitanja i da pomaže strankama da dođu do rešenja. Sporazum koji se rešava u postupku medijacije je poverljiv, a po slovu novog zakona, bez pokretanja sudskog postupka posredovanje predstavlja izvršni naslov, te se može i prinudnim putem izvršiti, što doprinosi ozbiljnosti čitavog postupka.
Osim toga, postupak je znatno jeftiniji, te je rešavanje spora tim putem, u poređenju sa redovnim troškovima sudskog postupka, u zavisnosti od vrednosti spora, jeftinije od 35 do 60 odsto.
"U Srbiji, dosadašnji rezultati primene zakona i broj predmeta koji se rešavaju alternativnim metodama još nisu zadovoljavajući, pre svega zbog odsustva sistemskim mera svih relevantnih institucija i organa, kojima će se stati iza posredovanja", zaključuju u Ministarstvu pravde.
Inače, Evropska komisija za efikasnost pravosuđa zaključila je da je tendencija da se upotreba alternativnih metoda rešavanja sporova promoviše i podstiče u Evropi.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar