Srbija jedina u Evropi nema zakon o besplatnoj pravnoj pomoći
"Zahtevamo neodložno usvajanje zakona o besplatnoj pravnoj pomoći i poštovanje minimuma standarda moderne zakonske regulative u ovoj oblasti", navodi se u saopštenju Fonda za humanitarno pravo.
Fond dodaje da su organizacije civilnog društva pozvale nadležne da bez odlaganja okončaju postupak usvajanja pravnog okvira za pružanje besplatne pravne pomoći jer se njihovim korisnicima - siromašnima, žrtvama nasilja, trgovine ljudima, diskriminacije mora garantovati uvažavanje njihovih specifičnih potreba i položaja. Fond navodi da ti ljudi "ne smeju biti taoci želje za bogaćenjem".
Fond za humanitarno pravo podseća da je Srbija jedina država Evrope koja nema zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, iako se taj zakon smatra jednom od "početnih stepenica" u napredovanju ka integraciji u Evropsku uniju.
Komentari 6
Ima to i kod nas
Osim toga u službenim odbranama račun osim što se odmah umanjuje 50% , pravi se tek nakon presudjenja ( znamo brzinu naših sudova), plativ je u roku od 60 dana nakon toga, a u praksi advokati čekaju na isplatu još dodatnih godinu dve nakon isteka opisanih 60 dana.
Ova odbrana po službenoj dužnosti je takodje na dobrovoljnoj bazi i predstavlja mnogo besplatnih radnih sati advokata u Srbiji.
NN
Jedan deo svog vremena, na primer nekoliko sati mesecno, advokati (koji inace imaju strasno skupu satnicu) odvoje da pruzaju svoje usluge onima koji, normalno, ne mogu da priuste njihove usluge. Mislim da je to na dobrovoljnoj bazi.
Nije komplikovano
Zakon treba da utvrdi KADA JE PRAVNA POMOĆ BESPLATNA. ( po vrsti materije i korisniku-koja je granica da bi se neko smatrao siromašnim , diskriminisanim, žrtvom i sl. pa da umesto njega plaća država)
Besplatna pravna pomoć je besplatna za korisnika, a pružaoca usluga plaća država zbog zaštite ljudskih prava.
Ne vidim šta tu ima komplikovano?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar