Pod identitetom Miroslav Milenković, od jedne žene iz Niša uzeo je 30.000 evra da bi posredovao u sprečavanju navodno politički motivisanog hapšenja. Od drugog čoveka zatražio je i dobio 350.000 dinara, obećavajući mu zaposlenje u Narodnoj banci. Da bi delovao uverljivo, uhapšeni je prilikom susreta sa žrtvama koristio "sitroen C-5" crne boje sa zatamnjenim staklima. Na automobil je povremeno stavljao krovno plavo rotaciono svetlo i treptače koje koriste službena vozila. Tokom pojedinih telefonskih razgovora sa oštećenima, ovaj prevarant im je govorio da se u tom trenutku nalazi sa predsednikom vlade.
U MUP-u Srbije za list Politika navode da je u ukupnom broju krivičnih dela prevare, mali broj onih sa lažnim predstavljanjem. Prilikom izvršenja ovog krivičnog dela, najčešće se koristi ime nekog od političara iz resornog ministarstva, a s obzirom na vrstu usluge koju obećava oštećenom. Počinioci su uglavnom višestruki povratnici. Uloge i načine menjaju i prilagođavaju datim situacijama i okolnostima, navode u MUP-u.
Jedan od javnosti poznatijih prevaranata uhapšen je prošle godine. Zahvaljujući svom prezimenu, Budimir Bulatović se 10 godina lažno predstavljao kao brat Momira Bulatovića, nekadašnjeg predsednika Crne Gore i SRJ. Mnoge opštine, gradove i firme i to ne samo u Srbiji, već i u BiH i Crnoj Gori oštetio je za stotine hiljada evra. Predstavljao se kao koordinator "Evropske ekspertske grupe", nepostojeće organizacije, pa je na ime navodnih projekata uzimao novac od gradova, opština i firmi. Po potrebi, tvrdio je i da je rođak Rada Bulatovića, nekadašnjeg direktora BIA.
Počinioci ovakvih dela predstavljaju se kao osobe koje su u mogućnosti da reše određeni problem kao što su izlečenje, zaposlenje, ostvarivanje prava iz oblasti penzionog i socijalnog osiguranja ili nekog drugog prava. Oni posreduju i u rešavanju sudskih postupaka, obećavajući povoljni ishod, a shodno tome, ukazuju u policiji, pronalaze i žrtve krivičnih dela. Tako je sredovečnom N. V. najbolji prijatelj bio Aleksandar Konuzin, ambasador Rusije, dok je sa Vladimirom Putinom, predsednikom Rusije, išao u vojnu školu. Uz pominjanje imena i nekih visokih funkcionera MUP-a Srbije, ovo je kao adute u prilog tome da govori istinu na saslušanju u policiji nekoliko puta ponovio ovaj prevarant, koji je uhapšen 2011. godine. Predstavljao se kao predsednik Nove komunističke partije, koji može da obezbedi poslovne aranžmane sa Gadafijem u Libiji. Govorio je i da preko Fidela Kastra može da nabavi određeni lek sa Kube.
U zavisnosti od priče i uloge u kojoj su, prevaranti biraju i mesta izvršenja krivičnih dela. Obično u blizini bolnica i domova zdravlja pronalaze oštećene koji traže pomoć radi izlečenja. Zatim, u blizini sudova nalaze one koji traže pomoć u sudskom postupku i slično, kažu u MUP-u.
Prema krivičnom zakonu, prevaranti mogu da budu kažnjeni novčano i zatvorom od šest meseci pa čak do 10 godina, ukoliko imovinska korist iznosi više od 1,5 miliona dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
NS49
Posle čujem da je neke Rome navarao za 6.000 maraka tako što im je založio spret porodične kuće koja je u stvari tastova pa je jadnim morao da isplati dug.
Ti prevaranti su fantastični psiholozi i odlično "čitaju" ljude a uz to su izuzetni glumci. Poslovnom čoveku je teško otkriti ko je kllijent.
Jednom prilikom došao nam nekada visoki funkcioner bivšeg JUL-a i nešto mi kazalo da muva pa pozovem rođaka u MUP da ga proveri. Kad ono on ima već 11 prevara sa živinom.
Pisali ste o njemu a ja sam najavio da će varati i sa krupnom stokom što se i obistinilo. Predpostavljam da je još u zatvoru mada se kod nas baš i ne zna.
IQ0
:)
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar