Socijalne karte samo prazna priča već decenijama

Po nekim istraživanjima, u Srbiji gotovo četvrtina stanovništva živi veoma teško.
Procenjuje se da je više od 600.000 ljudi veoma siromašno, a situaciju pogoršava i to što je mnogo građana čija su mesečna primanja ispod 20.000 dinara. Mnogi od njih korisnici su određenih socijalnih davanja, kao što su pogodnosti pri plaćanju struje, gasa i grejanja za energetski zaštićene kupce. 
 
Nažalost, nije retko da i građani koji ni po čemu ne pripadaju ugroženoj kategoriji stanovništva imaju neko od socijalnih primanja, a istovremeno voze automobile skuplje od 60.000 evra. Da bi se precizno utvrdilo koliko je građana kojima je pomoć zaista potrebna, pomoglo bi uvođenje socijalne karte, koju bi trebalo da imaju svi građani, a kada budu postojale trebalo bi očekivati pravedno ostvarivanje socijalnih i ostalih prava. 
 
Iako je pre nešto više od dve godine ministar za rad Aleksandar Vulin najavio da će radi pravilnije i pravednije raspodele pomoći siromašnim građanima biti urađene socijalne karte, njih još nema, a u tom ministarstvu kažu da postupak njihove izrade još uvek nije okončan.
 
Iz Ministarstva ističu da je, nakon što su u maju 2014. godine sagledani svi aspekati važni za izradu socijalnih karata, utvrđeno da je potrebano napraviti nekoliko koraka – odgovarajući zakonodavni okvir, uređivanje podataka iz evidencija i baza podataka različitih državnih i nedržavnih institucija, uspostavljanje saradnje među relevantnim sektorima, unapređenje sistema za prikupljanje i analizu podataka i izveštavanje, sprovođenje dokaznog postupaka radi utvrđivanja imovnog stanja korisnika... To sve zahteva višegodišnji rad i radno angažovanje značajnog broja ljudi, a uz to potrebno je i da se obezbede mehanizmi za praćenje podataka na godišnjem nivou, piše Dnevnik.
 
– U oblasti socijalnih davanja neophodno je da se uvede red da bi se dobili precizni podaci koji bi, naravno, bili proverljivi. Uspostavljanje reda u toj oblasti je nužno i potpuno je jasno da je reč o velikom i dugotrajnom postupku, ali jednom se mora započeti. Naime, socijalne karte podrazumevaju utvrđivanje imovinskog i ekonomskog statusa građana i kada se to uradi biće daleko lakše pratiti promene, koje se svakako dešavaju, i proveravati ih – kaže predsednica Asocojacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić.
 
Prema njenim rečima, potpuno je jasno da uvođenje socijalnih karata mnogo košta, jer je reč o obimnom poslu koji traži angažovanje mnogo ljudi, ali je sigurno i da bi se to veoma brzo isplatilo pošto bi se uspostavio red i utvrdio sistem rada koji bi onemogućio prevare i malverzacije.
 
– O tome se govori decenijama, ali se do sada ništa nije promenilo. Nedostatak sistema u toj oblasti je na štetu svih građana, a ne samo onih kojima je takva vrsta pomoći zaista potrebna. Naime, novac koji se izdvaja za socijalna davanja je novac građana Srbije, koji imaju prava da znaju kojoj kategoriji stanovništva je takva vrsta pomoći potrebna, a to je i postulat uređenog društva – navodi Ranka Savić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Гордана Којић

    10.11.2016 09:40
    Подсећам..
    ....да је Ранка Савић била у власти као посланик
    у Републици Србији. Због чега није порадила на социјалним
    картама?
  • Jogurt

    09.11.2016 08:43
    Ahm. A šta to nije prazna priča?
    Da krenemo od 1989-te naovamo.
  • mislilac

    09.11.2016 07:58
    Pun budžet
    Mislim da bi mnogo bolje bilo napraviti imovinske karte političara, nego ove socijalne karte. Evidencija o političarima već postoji, tako da bi se popis mnogo brže obavio (lakše je popisati imovinu jednog političara nego nahvatati 50-ak nevoljnika/bezkućnika), a efekti bi bili mnogo veći - budžet bi bio puniji i to u mnogo kraćem roku. Predlažem da se za ovaj popis angažuju naši tabloidi, ne sumnjam ni malo da bi bilo koga izostavili sa spiska, a javnost rada bi bila zagarantovana.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: "Svi znaju da nismo krivi"

Predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu i predsednik SNS Miloš Vučević izjavio je da je na predsedniku Srbije odgovornost da "formuliše zahteve narodne Srbije", na skupu nazvanom "Ne damo Srbiju".