Prodato samo šest starih vagona, niko ih neće ni kao staro gvožđe

Stari vagoni na železničkim stanicama širom Srbije odneli su na desetine ljudskih života proteklih godina, a pre nekoliko dana na jednom od njih opet je nastradao jedan mladić u Jagodini.

Preduzeće "Srbija voz" pokušava da se reši rashodovanih kompozicija koje su zbog nepažnje često bile scenografija za nemile događaje, ali im to, zasada, baš i ne uspeva. Na javnoj licitaciji za prodaju 372 vagona, prodato ih je svega šest. Zbog toga će u narednom periodu pokušati ponovo da oglase prodaju.

Procenjeno je da u rashodovanim vagonima ima oko 8.500 tona gvožđa. Cena ovog metala je, međutim, već mesecima niska, pa firme koje se bave otkupom nisu zainteresovane za ovaj posao. S druge strane, u "Srbija vozu" kažu da im se ne bi isplatilo da oni direktno prodaju vagone, na primer, "Železari", jer bi imali dodatni trošak zbog njihove seče, rasklapanja i organizacije prevoza.

Na licitaciji se prijavila samo jedna firma iz Beograda. Prodato je šest putničkih vagona za prevoz praćenih automobila koji su parkirani na stanici Topčider u Beogradu. Putnički vagoni prodati su po početnoj ceni od 432.000 dinara po vagonu, a njihova ukupna vrednost je 2,6 miliona dinara.

Plan "Srbija voza" je da s pruga ukloni sve rashodovane vagone koji su decenijama parkirani na sporednim kolosecima. Osim ova 372 vagona nameravaju da prodaju još 111 lokomotiva, prikolica i motornih kola. Njihova ukupna procenjena vrednost je 280 miliona dinara, odnosno 2,3 miliona evra, pišu "Novosti".

"Groblja" vozova nalaze se na nekoliko lokacija u Srbiji, a najviše ih je u Topčideru u Beogradu i u "Želvozu" u Smederevu. Vagoni su zarasli u korov, uglavnom su opustošeni, a iz nekih od njih raste i drveće.

Među davno parkiranim i zaboravljenim kompozicijama najstarija je garnitura iz 1952. godine.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zivan

    13.11.2016 21:28
    Ti vagoni stoje decenijama i trebalo ih je prodavati pre desetak godina, kada je cena metala bila ma istoprijskom vrhu. Sada je recesija u celom svetu, cene sirovina više nego prepolovljene i niko nema interesa da kupuje starudiju, tim pre što ni početna cena nije baš niska.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija