VMA oštetio budžet za četiri miliona evra

Nekoliko hiljada pregleda skenerom na VMA nije fakturisano u prethodnih šest meseci, a isti je slučaj i sa drugim medicinskim zahvatima.
Ovo su podaci Vojnog sindikata Srbije koji, između ostalog, tvrdi da takva praksa traje godinama. Pritom, Republički fond za zdravstveno osiguranje uredno plaća sve usluge. 
 
Dr Siniša Rusović iz Vojnog sindikata kaže da su ovi slučajevi otkriveni kada je Fond juna 2015. zatražio od VMA da plati penale jer nije ispunio kvotu od tri hiljade skener pregleda, što je kvota za šest meseci. "Kada su posle šest meseci iz RFZO došli u kontrolu, rečeno je da smo uradili samo hiljadu, što nije tačno. Onda smo izvršili internu proveru i utvrđeno je da smo uradili oko pet hiljada", navodi Rusović. 
 
On navodi još jedan primer. U 2015. godini, kaže, urađeno je pet miliona laboratorijskih analiza, a naplaćeno je četiri miliona. "Da uzmemo da jedna laboratorija košta evro, a ne više, šteta za VMA je milion evra", tvrdi Rusović. 
 
Ovaj problem je prema tvrdnjama više zaposlenih lekara na VMA sistemski i postoji godinama, ali nema ko da ga reši. Kako nezvanično saznaje Blic u VMA, zbog nefakturisanih usluga, lekova, sanitetskog i drugog materijala, zamenik načelnika VMA je formirao komisiju koja je trebalo da utvrdi činjenice.
 
Sagovornik lista kaže i da nisu knjižene analize šećera u krvi, snimanje pluća, davanje insulina...
 
Zbog propusta, kako saznaje Blic, pokrenut je disciplinski postupak protiv načelnika Centra hitne medicinske pomoći na VMA, a Vojni sindikat je podneo i krivičnu prijavu protiv odgovornog lica u Ministarstvu odbrane.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija