Iako su učenici i roditelji visokim ocenama vrednovali saradnju sa odeljenskim starešinom (8,5 i devet na skali od jedan do deset), školska svakodnevica širom Srbije ukazuje na to da u učionicama ipak nešto "škripi". Kako bi se poboljšala saradnja roditelja i nastavnika, Ministarstvo prosvete je sa Unicefom i Pedagoškim društvom objavilo vodič za odeljenske starešine "Korak napred u saradnji škola i roditelja".
"Vodič se oslanja na rezultate istraživanja, na praksu u našim školama i u svetu i na analizu zakonske regulative, a pun je preporuka, primera, dobrih rešenja iz Srbije i insotranstva", kaže za "Politiku" predsednica Pedagoškog društva Srbije Biljana Radosavljević.
Najpre je anketirano 600 roditelja i 362 osnovca i srednjoškolca iz 10 gradova (Sombor, Subotica, Novi Sad, Kragujevac, Kraljevo, Požarevac, Valjevo, Niš, Vranje i Beograd), a formirane su i fokus grupe u kojima su učestvovale 103 odeljenske starešine osnovnih i srednjih škola.
Kako je zaključeno, u svakodnevnoj školskoj praksi veliki broj odeljenskih starešina svoju ulogu svodi na čisto administrativnu funkciju - vođenje evidencije, sređivanje dnevnika, informisanje roditelja o uspehu i ponašanju učenika na roditeljskim sastancima i "otvorenim vratima".
S druge strane, odeljenske starešine su posebno naglasile problem nezainteresovanosti roditelja. Većina navodi da, uprkos tome što ih pozivaju da prate rad svog deteta i učestvuju u životu škole, roditelji jednostavno ne dolaze. U starijim razredima taj problem je sve izraženiji. Prema procenama odeljenskih starešina, u pojedinim školama čak 40 odsto roditelja ignoriše ili odbija pozive za saradnju.
Zato su istraživači, pedagozi i psiholozi pitali i jedne i druge kako da se saradnja poboljša.
Roditelji su naglasili da im kao vidovi saradnje najviše odgovaraju telefonski razgovori, SMS i imejlovi (68,2 odsto) kao i "otvorena vrata" (67,3), odnosno individualni oblici saradnje odeljenskog starešine i roditelja. Onis u predlagali da učestvuju u dobrotvornim akcijama (29,9 odsto), u različitim projektima (23,5), u organizaciji izleta i ekskurzija (22,6), u nastavi (19,9), u radu stručnih organa škole (12,7), organizaciji vannastavnih aktivnosti (17,2), u kulturnim manifestacijama škole (17,6 procenata).
Odeljenske starešine su preporučile zajedničke izlete, zajedničke posete kulturnim manifestacijama, proslave rođendana, uređenje učionica, pravljenje palačinki, modne revije, priredbe, sportske turnire, predavanja roditelja, edukativna okupljanja, i drugo.
Tipovi odeljenskih starešina - U vodiču je test pomoću koga nastavnik može da utvrdi kojem tipu odeljenskog starešine pripada. Ako sebe prepozna kao tipičnog predstavnika bilo koje od opisanih kategorija - znači da treba hitno da koriguje svoje ponašanje.
PROPOVEDNIK - Samo morališe, uvek je za katedrom, govori stojeći, priča zaneseno, učenici i roditelji ga doživljavaju kao savršenu osobu kojoj se nikako ne može prići.
KOMANDANT - Uvek ima naredbodavni ton, krut je u komunikaciji, ništa se ne preduzima bez njegovog odobrenja, uglavnom ignoriše inicijative.
DETEKTIV - Gleda učenike sa nepoverenjem, ispituje nastavnike o svakom učeniku posebno, raspituje se u naselju o svojim učenicima i njihovim roditeljima, očekuje da učenici cinkare jedni druge.
ADMINISTRATIVAC - Samo nešto sabira i obračunava u dokumentaciji i evidenciji koju vodi, isključivo pisanim putem komunicira sa roditeljima učenika, opsednut je opravdavanjem časova i potvrdama lekara.
MAMICA (TATICA) - Bori se bez pokrića za primat svog odeljenja u svemu i svačemu, veruje u svaku priču i opravdanje učenika, suviše je popustljiv, ne vlada situacijom kada je sa odeljenjem.
RAVNODUŠAN (OPUŠTEN) - Nezainteresovan je za rad učenika i odeljenja, učenici mogu da rade šta hoće, na probleme ne reaguje misleći da će se sami rešiti.
Tipovi roditelja - Nastavnicima je savetovano da prepoznaju kojim od tipova roditelja pripadaju mame i tate njihovih đaka i da na osnovu toga prilagode svoju saradnju sa njima.
PREBRIŽNI - U stalnom strahu da će se detetu nešto dogoditi ako nisu uz njih, predugo vezuju dete za sebe...Mogu biti dobri saradnici na primer, angažovati ih u manifestacijama u kojima učestvuje njhovo dete.
PRESTROGI - Naredbodavci, koji ne dozvoljavaju nikakvo suprotstavljanje. Pred njih treba iznositi u podjednakoj meri pozitivne i negativne oblike ponašanja i rezultate deteta.
PREAMBICIOZNI - Imaju jako izražene želje u pogledu napredovanja deteta, koja ne moraju da budu u skladu sa mogućnostima đaka...Treba im predočiti da dete koje ne može da ispuni njihove planove gubi veru u sebe, postaje bezvoljno i nezainteresovano čak i za vlastite rezultate.
PREZAPOSLENI - Tipična rečenica: Sutra roditeljski? U to vreme imam sastanak". Sa ovim roditeljima se teže sarađuje jer za to nemaju vremena. Treba im predočavati posledice zanemarivanja dece kada su im najpotrebniji.
DEMOKRATSKI - Najbolji saradnici prosvetnih radnika, prihvataju uspeh kao i neuspeh deteta bez prigovaranja bilo kome ko je kriv. Svojim ponašanjem prema nastavnicima služe za primer mlađima.
Komentari 5
Primeri
Iz Koka Koline novogodišnje reklame sa kamionom je izbačeno namigivanje Deda Mraza detetu, jer aludira na pedofiliju.
O kakvom mi društvu uopšte možemo govoriti?
Očigledno neko drugi stvara ovakav sistem, jer mi ga takvim ne stvaramo, to je sigurno.
Obrazovanje i zdravstvo su samo prvi koji sve to osete.
Pojašnjenje prosveti
Pomena sistema je u smislu DEHUMANIZACIJE svih ljudskih odnosa.
Kućno vaspitanje je deo za koji je neophodno i humano društvo.
Profesori sada dele ocene bogatoj deci i problematičnim učenicima, upravo tim koji bi ih gađali klupom. DIVLJI VLADAJU.
Jedini koji su naderali su upravo oni koji pokušavaju da prate nastavu. Jedino se na njima iživljavaju profesori, iz jednostavnog razloga što su kulturni i time najslabiji, pa ćute i trpe.
Pa još i ako su ekonomski siromašniji i ne mogu da kupe profesore - e tek su onda naderali.
Kupovina profesora je i odlazak na ekskurziju, koji omogućava profesorima dodatke.
Mislim da ste dali potpuno nerealne komentare, u odnosu na ono što se danas zaista dešava po školama.
A izvor sveg zla je sistem koji imamo., sistem koji robuje nekolicini uticajnih ljudi u svetu.
Koji i prosvetne radnike i roditelje i decu stavlja u sukob, zbog centa i dolara datih za obrazovanje.
Naš narod nema uticaja ni na jednu odluku ovog sistema. Sve su donesene mimo njega.
Sledeće je potpuno ukidanje sindikata.
Milan
Prethodni komentator je pomenuo borbu za opstanak: detetov opstanak nije ugrožen pozivanjem na odgovornost za napravljeni problem, pa roditelji nemaju razlog da se ponašaju kao da će ga neko streljati ako je drugaru razbilo nos, nego treba da ga nauče da to ne radi, a da u će u suprotnom snositi posledice. Deteov opstanak nije ugrožen ako sa razlogom dobije lošiju ocenu, a rešenje je da više uči, a ne da mu nastavnik poklanja ocenu. Detetov opstanak najviše ugrožavaju neodgovorni roditelji koji ne shvataju da dete treba da nauče da bude samostalno i odgovorno, a ne da oni umesto njega sve odrađuju.
I jeste, u ovoj rupi od države najbolje prolaze oni koji imaju vezu, a ne oni koji su najbolji, ali ima mesta gde će odgovornog i obrazovanog mladog čoveka ceniti mnogo više nego ovde nekakve Sline i Prasiće, samo nemojte decu usmeravati na kojekakve menaĐmente, nego na ozbiljne škole ili zanate.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar