Samo je profesor Čedomir Čupić, bivši član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije, ocenio da je Nacrt po kapacitetu ispod postojećeg zakona, ponavljajući, između ostalog, svoje zalaganje da Srbija usvoji hongkongški model i da antikorupcijska institucija, pored nadzorne, kontrolne i preventivne, da ima i istražnu funkciju.
Debatu o Nacrtu zakona organizovala je sama agencija, budući da ovlašćeni predlagač, Ministarstvo pravde, nije organizovalo nijedan okrugli sto do 15. novembra, kada je istekao rok za javnu raspravu. Agencija će organizovati ovakve debate u još nekoliko gradova, u cilju dolaženja do što kvalitetnijih rešenja u procesu pripreme konačnog zakonskog teksta, koji bi trebalo da bude usvojen do kraja godine.
Zvanično mišljenje agencije o ovom zakonskom tekstu dostavljeno je Ministarstvu pravde, a direktorka agencije Tatjana Babić je na debati istakla značaj položaja zaposlenih u agenciji. Svesna da je to široj javnosti najmanje zanimljivo, kako kaže, agencija je predložila da zaposleni, zbog značaja i osetljivosti njihovog posla, imaju institucionalni dodatak na platu, ali i obaveze i odgovornosti daleko veće od ostalih državnih službenika. "Predložili smo da svi u agenciji, od portira do službenika na položaju, prijavljuju imovinu, da izbegavaju sukob interesa i da imaju sve druge obaveze kao javni funkcioneri. U Nacrtu zakona, međutim, odredba o pravima je izostala, a o obavezama – ostala. Ako ostane ovakvo rešenje, imaćemo problem u budućnosti da privučemo kadrove i to ne samo kvalitetne, nego bilo kakve", istakla je Tatjana Babić.
O značaju izdvajanja zaposlenih u nezavisnim kontrolnim organima u viši "platni razred" govorili su i drugi učesnici debate, a Čedomir Čupić je podsetio da je predlagao i poseban zakon o zaposlenima u nezavisnim kontrolnim organima.
Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentnosti Srbija, koji je bio član Radne grupe za izradu novog zakona, ukazao je da nisu uvaženi njegovi predlozi da se podrobno uredi pitanje tzv. funkcionerskih kampanja i da se reguliše položaj savetnika, koji često imaju veliki uticaj na donošenje odluka, a na koje se ne odnose norme ni o funkcionerima ni o službenicima.
Uz ocenu da je postignut određeni napredak u odnosu na važeći zakon,Dejan Milenković, profesor FPN, kaže da ima i dosta problema. On je naveo problem formulacija u više članova Nacrta zakona, pa predlaže, recimo, da se preformuliše ceo Član 5, o sredstvima za rad Agencije, "koji treba dodatno srediti, pojasniti i unaprediti".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Agencijski
U međuvremenu građani će osnovati Agenciju za ulično druženje uz transparente.
stanko simic
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar