Niz nepravilnosti u Direkciji za robne rezerve, milijarde otišle "u bunar"

Pšenica, kukuruz i nafta koje je pozajmljivala Direkcija za robne rezerve, možda nikada neće biti vraćeni državi.

Ovo je jedan od najznačajnijih nalaza državnih revizora, prema kome sporna potraživanja iznose čak 10,92 milijarde dinara. Tu veresiju, prema svemu sudeći, država će morati da oprosti dužnicima.

Revizori su utvrdili da sporna potraživanja čine čak 63 odsto ukupnih potraživanja. U izveštaju piše da je njihova naplata neizvesna, jer Direkciji duguju firme koje su u stečaju, blokadi ili likvidirane. Državni revizori uočili su i to da Direkciji duguju čak i preduzeća koja su prestala da postoje.

Inače, ukupna potraživanja Direkcije iznose 16,52 milijarde dinara. Realno je očekivati da se naplati tek 38 odsto tog iznosa. To praktično znači da je ovakvim načinom raspolaganja robom 10,92 milijardi dinara bačeno u bunar. Na sve to, dug se za godinu dana uvećao za 1,59 milijardi dinara. Pri tome, sporna potraživanja sa područja Kosova, na primer, iznose 13,88 miliona dinara. U bilansima ove državne institucije još se vode potraživanja za imovinu i robu uništenu tokom bombardovanja 1999. godine. Po tom osnovu Direkcija knjiži 525 miliona dinara, koji verovatno nikad neće biti vraćeni.

Ipak, u izveštaju koji je objavljen kao najveći propust čini se to što imovina vredna 17 milijardi dinara uopšte nije popisana, piše "Politika".

Popisne komisije Direkcije nisu popisale čak ni robne rezerve koje vrede 18,35 milijardi dinara. Državni revizori konstatuju da nisu utvrđene stvarne količine imovine koja se popisuje. Ni brojanjem, ni merenjem, ni procenom. Popisne liste u Direkciji za robne rezerve, prema svemu sudeći, ostale su prazne.

Revizori su utvrdili i da niko nije kontrolisao rad skladišnih komisija na licu mesta, kao i da nisu preduzete potrebne mere radi blagovremenog sprečavanja nastanka materijalne štete na robi koja čini robne rezerve.

Za revizore je sporno to što je popis poveren lokalnim skladištarima, koji su istovremeno i poverioci i dužnici, pa su samim tim u sukobu interesa. To znači da su oni koji duguju Direkciji sami sebe kontrolisali.

Zanimljivo je i to da je Direkcija u svojim poslovnim knjigama evidentirala nekretnine koje uopšte nisu njene. Državni revizori su ustanovili da je kao korisnik upisano drugo pravno lice. Nisu evidentirani ni krediti domaćim javnim nefinansijskim institucijama u iznosu od 492 miliona dinara.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Tulaj

    28.11.2016 16:04
    Onaj farmer rističević je ekspert za robne rezerve.On ima formulu kao to kod njega nestaje preko noći, a i kako da se oslobodiš odgovornosti (uđeš u službu i SNS i cinkariš komšije).
  • dragan

    28.11.2016 00:06
    lopovi
    Nisu nepravilnosti nego kradja koja se nastavlja.
  • Nj.

    27.11.2016 18:41
    Buuuuunar...
    Ima li taj "bunar" dno, ili cemo do sredista Zemlje ????? Samo nastavite da jurite babe koje prodaju cvece i hekleraj, a milijarde neka propadaju u taj bunar. Doduse, nedodirljivima je taj bunar - "bunar zelja".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija