Obeležen nekadašnji Dan Republike

Iako je nekadašnji državni praznik - 29. novembar davno otišao u istoriju, ima onih koji ga i dalje slave i ne pristaju da bude zaboravljen.
Dan Republike, najveći praznik bivše Jugoslavije, 16. put je obeležen u beogradskoj kafani "Korčagin", uz evociranje uspomena, pesme, vojnički pasulj i kuvani kiseli kupus sa mesom. Stariji se sa nostalgijom sećaju stare Jugoslavije i, kako kažu, ponosni su na svoju prošlost.
 
Osim starijih, bivših akcijaša, starih boraca, generala u penziji, u "Korčagin", mesto koje čuva sećanje na SFRJ i komunizam, dolaze i mladi, uglavnom studenti. 
 
Svake godine, na proslavu Dana Republike u ovu kafanu dolaze i gosti iz bivših jugoslovenskih republika: Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske. 
 
"Nostalgija za bivšom Jugoslavijom se grupiše oko dva datuma, jedno je 25. maj, pomalo i 4. maj, dan Titove smrti, i više još 29. novembar. To je bio najveći državni praznik i prosto dok su žive još ove generacije koje su živele u miru i kakvom takvom blagostanju nekoliko decenija, oni će 29. novembar pamtiti kao simbol jedne države u kojoj im je bilo dobro. Tako su bar mislili", kaže istoričar Predrag Marković.
 
"Mi onda možemo neku mapu nostalgije da vidimo... Nekako ispada da je Srbija najviše jugonostalgična, možda je najviše i nezadovoljna onim kako živi", navodi reditelj Stanko Crnobrnja.
 
Dan zemlje koje više nema nostalgičari su i ove godine obeležili u Tivtu, gde se inače održava, kako je nazivaju, centralna proslava.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Beli

    30.11.2016 16:20
    BILO NE PONOVILO SE
    Zbog te Jugoslavije sam ja dva puta išao u rat pa sad svoma vama kojima je bilo dobro u njoj da vam..... mater.... !!!
  • Građanka

    30.11.2016 13:23
    Dok je Jugoslovena, fino vaspitanog sveta koji je odrastao u duhu bratstva i jedinstva "tuđe nećemo, svoje ne damo" - biće i Jugoslavije. Živeli!
  • SFRJ

    30.11.2016 08:43
    @Gavra
    Da bi to uspelo i u NS, a i u drugim mestima, potrebni su mediji! No oni više cene stanijinu guzu da pokažu, nego državu koja je uništena!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija