Prema podacima Narodne banke Srbije, od početka 2013. godine do kraja juna 2016. iz Emirata je uloženo u Srbiju 452,4 miliona evra. Biznis sa UAE zasnovan je na sporazumu o saradnji Vlade Srbije i Vlade UAE potpisanom 2013. godine. Jedan od spornih delova tog sporazuma je član koji kaže da "sporazumi, ugovori, programi i projekti zaključeni u skladu sa ovim sporazumom ne podležu javnim nabavkama, javnim tenderima, javnim nadmetanjima ili drugom postupku predviđenom nacionalnim zakonodavstvom Srbije".
Ugovor je poštovan u većini slučajeva. Etihad je direktnim pregovorima dobio 29 odsto JAT-a, Igl Hils je bez tendera dobio Savski amfiteatar kako bi pravio Beograd na vodi, a Al Rafaved je bez konkurencije kupio poljoprivredne kombinate.
Kako piše "Danas", najveći posao koji je zaključen tiče se izgradnje "Beograda na vodi". Najpre se govorilo o projektu vrednom osam, a zatim 3,5 milijardi evra. Na kraju je rečeno da će to ipak biti uloženo u narednih 30 godina, tako što će investitor sukcesivno graditi i prodavati kvadrate i odatle finansirati dalju izgradnju. Država u ovom projektu ima vlasništvo od 32 odsto. Sa druge strane, arapska kompanija je do sada uložila preko 43 miliona evra u izgradnju "Beograda na vodi".
Drugi veliki posao je strateško partnerstvo Etihada i JAT-a formalizovano novim avio-prevoznikom Er Srbija. Nakon objavljivanja ugovora između ove dve kompanije ispostavilo se da je dug JAT-a od 158 miliona evra nasledila država, iako je dobar deo njih nastao u periodu od kada je menadžment Er Srbije preuzeo firmu do trenutka stupanja ugovora na snagu. Zahvaljujući državnim subvencijama od 71 milion evra u 2014. i 49 miliona evra u 2015. godini, firma je počela da pravi dobit. Prema ugovoru, Etihad je trebalo da uloži 40 miliona evra i još da pozajmi kompaniji 60 miliona evra.
Treći veliki posao je poljoprivreda. Krajem 2012. godine građani su mogli da čuju najave kako će arapski investitori u Srbiji uložiti 1,25 milijardi evra u navodnjavanje milion hektara zemlje i napraviti bum u proizvodnji hrane. Najpre se govorilo da će to uraditi kompanija Al Dahra, ali je ona na kraju završila samo sa kupovinom 51 odsto Rudnap agrara Vojina Lazarevića, koji se bavi gajenjem jabuka.
Poljoprivredni kombinati Bačka iz Sivca, Jadran iz Nove Gajdobre, Mladi Borac iz Sonte i Agrobačka iz Bača sa ukupno 2.734 hektara zemlje završili su u vlasništvu kompanije Al Rafaved 2014. godine. Arapi su dobili i 3.500 hektara zemlje u zakup na 20 godina sa zakupninom od 250 evra u prvih 10 godina, a nakon toga ne više od 370 evra. Ovo je naišlo na velike kritike zemljoradnika u Vojvodini koji ne samo da su ostali bez zemlje, nego su i plaćali zakup mnogo skuplje od arapskih investitora.
Ugovoreno je i to da Al Dahra kupi 43 hektara zemljišta koje je u vlasništvu grada Pančeva po ceni od 10.000 evra po hektaru, kako bi izgradio luku "najveću u Srbiji" za pet miliona evra.
Među stvarima koje se nisu ostvarile istaknuto mesto zauzima čuvena Mubadala, fabrika čipova. Naime, najavljeno je ulaganje od čak četiri milijarde evra u fabriku čipova zbog čega bi prema rečima Aleksandra Vučića "Srbija do 2020. godine mogla biti regionalni lider u ekonomiji, a realizacijom poslova s kompanijom Mubadala za pet godina bi bio zbrisan spoljnotrgovinski deficit zemlje".
U opticaju je bila priča i o izgradnji fabrike avionskih delova u Zemunu gde su se pravili delovi za Erbas i Boing "vredne stotine miliona dolara".
Vlada Srbije je takođe prodala hotel Jugobanke na Kopaoniku kompaniji šeika Muhameda bin Zajeda za 1,5 miliona evra. Međutim, ceo plan kvari činjenica da je prethodno Direkcija za imovinu Srbije otkupila taj isti hotel za 2,1 milion evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
Tradicionalno glupi
Takođe, Bler je naš tradicionalni prijatelj, jednako kao što su i amerikanci i Arapi.
Da ne pominjem one koji se ni nazivom nacije ne smeju pomenuti,a investiraju naveliko kod nas. Sve sami tradicionalni, osvedočeni u borbi protiv nas, prijatelji.
Za to isto vreme, ova vlada je gadljiva na poklone i vabljenje sa sasvim druge strane, koja nas nikada nije bombardovala. A može da nas izbriše u sekundi, sve.
/
nema tu ni i od arapa.
nik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar