Za registraciju stranke nacionalnih manjina potrebno je deset puta manje potpisa, kao i manje novca, a i lakše se dolazi do poslaničkih klupa, pa nisu isključene manipulacije statusom, objašnjava on. Burazer podseća da za stranke nacionalnih manjina ne postoji cenzus već prirodni prag od 0,4 odsto glasova, te je za osvajanje jednog poslaničkog mesta potrebno 15.000 glasova.
"Uočen je problem da ne postoji odredba koje se to stranke mogu smatrati manjinskim. Dovoljno je da se izjasne kao stranke nacionalne manjine, a da u svom ideološkom profilu ne postoji momenat zaštite manjina", objašnjava on. To je jedan od razloga zbog čega je potrebna reforma, kaže Burazer i dodaje da su dve stranke u poslednja dva izborna ciklusa ušle u skupštinu kao manjinske, a da se ne bi moglo reći da to jesu.
Među razlozima za reformu, Burazer navodi i to što je Srbija potpisala nekoliko bilateralnih sporazuma o zaštiti prava nacionalnih manjina, a u dva sporazuma se pominje i pitanje prezentacije manjina u parlamentu. Reč je o sporazumima sa Hrvatskom i Rumunijom.
Što se tiče sporazuma sa Hrvatskom, tu je jasno rečeno da su se tadašnja SCG i Hrvatska obavezale da osiguraju predstavljanje nacionalnih manjina u zakonodavnim telima na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou. Prema rečima Burazera, ukoliko se promeni izborni sistem u Srbiji u smeru smanjivanja broja poslanika, to automatski onemogućava da postojeći sistem opstane i to samo po sebi nameće temu reforme reprezentacije manjina.
"Veliki broj rešenja je u opticaju i zavisi od tipa izbornog sistema. Dobro je što se mora osigurati predstavljanje nacionalnih manjina, bilo kroz rezrevisana mesta ili nešto slično kao što imamo sada, ali u drugačijem formatu", rekao je Burazer.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Kaligula
Novosadisti
Zivan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar