Ko otpočne biznis, pola godine će biti oslobođen poreza

Početnici u biznisu tokom sledeće godine mogli bi da računaju na razne povlastice - biće oslobođeni plaćanja poreza i doprinosa tokom šest meseci, ali i taksi i naknada.
Ovo su samo neke od mera koje se nalaze u Nacionalnom programu za suzbijanje sive ekonomije koji je usvojila Vlada Srbije, i čija primena bi mogla da počne tokom sledeće godine.
 
Jedna od olakšica odnosi se na plaćanje, odnosno neplaćanje poreza i doprinosa na zarade tokom prvih šest meseci rada.
 
"To bi se odnosilo i na vlasnike i sve zaposlene. Konkretnije, mera se odnosi na one koji sa biroa rada započinju posao i koji "povlače" radnike sa biroa. To za državu ne bi bio veliki trošak jer im ona svejedno plaća zdravstveno osiguranje, a oni ne bi morali da plaćaju porez na doprinose i penziono", kaže Ivan Radak iz Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED).
 
Kako ističe, u NALED-u smatraju da bi ova mera trebalo da potraje godinu dana, ali da je za sada prihvaćena varijanta da to bude šest meseci. Jedna od mera koja je predložena, i usvojena, odnosi se na plaćanje nižeg poreza na dohodak za početnike u biznisu, kao i plaćanje nižih taksi i naknada. Obe mere trebalo bi da potraju godinu dana od započinjanja biznisa.
 
Sve ove mere Vladi je predložio NALED, a ona ih je usvojila, tako da su sada postale deo njenog dokumenta. U NALED-u, bivšoj organizaciji ministarke Ane Brnabić, navode da je njihova ideja da se pomogne nezaposlenima i početnicima u biznisu da “preguraju” prvu godinu.
 
"Kada počinju da rade, oni najpre legalno funkcionišu pa pređu u sivu zonu, ili odmah počnu da rade u sivoj zoni. Razlog tome je veliko finansijsko opterećenje sa kojim se od početka suočavaju. Malo je i nelogično da onaj ko praktično kreće od nule odmah počne da plaća i velike iznose za razne izdatke", kaže Radak.
 
On navodi da bi tokom sledeće godine trebalo da počne da se radi na ovim merama, da se osmisle detalji, a nakon toga počne i primena. "Vlada se sa njima složila, i sada je na Ministarstvu finansija da osmisli detaljnije koncept. Međutim, to nije mali posao jer da bi neke od ovih stvari počele da se primenjuju, mora da se promeni i nekoliko zakona", ističe on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pićuka

    03.12.2016 08:26
    Smešno. Takve odluke donose samo oni koji nikada nisu imali privatni biznis. Svi koji su ušli u privatni posao i pri tome uložili do poslednjeg dinara znaju da se za 6 meseci nemože postići ništa naročito. Za uspešno razvijanje posla treba par godina.
  • zoran

    03.12.2016 08:00
    treba bar dve godine
    podsticaji treba da traju bar dve godine jer je šest meseci malo da se posao razvije.
    osim tog država i gradovi imaju neke fašističke namete koje treba ukinuti, tipa isticanje natpisa firme, SOKOJ I fonogram,.
  • Nenad

    03.12.2016 01:18
    Shilja@yahoo.com
    Edi Rama u Albaniji od prošle godine potpuno ukinuo porez na male firme koje godišnje prave do 30.000 EUR. Hoće da ojača preduzetnike i srednji sloj. Kakvih bre 6 meseci? Šta je to?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn