"Naravno, otpad, zajedno sa ovim uranijumom koji je spakovan, dobro je situiran, ali mu nije mesto na 12 kilometara od centra Beograda. Odatle ga treba izneti, institut Vinča bi trebalo da postane, zajedno sa javnim preduzećem "Nuklearni objekti Srbije", mesto koje će se baviti naukom, a ne biti đubrište", rekao je Plećaš.
Kao čovek koji se 40 godina bavi problemima obrade i odlaganja radioaktivnih otpadnih materijala, on smatra da Srbija treba da taj otpad odloži na neku posebnu lokaciju, poput svih drugih zemalja koje imaju nuklearno gorivo i radioaktivni otpad.
"Srbija sigurno ima na svojoj teritoriji određene lokacije koje nemaju puno stanovništva, koje mogu biti pripremljene za tako nešto, jer nije u redu da sav radioaktivni otpad bude u institutu Vinča", kaže Plećaš. Kaže da je zamišljeno da u programu bude 4.500- 5.000 kubnih metara radioaktivnog otpada, što, ocenjuje, nije tako velika količina.
"Naravno, prethodno bi trebalo da bude obrađen, zapakovan u institutu, a onda premešten na posebnu lokaciju, koju će odrediti država, skupština i za to postoje određene mere koje treba sprovesti", navodi Plećaš. Objašnjava da je to rešenje vrlo jednostavno i da 90 odsto svetskih zemalja koristi princip plitko ukopanih inženjerskih tranšea, a to su betonski "grobovi", ukopani na desetak metara dubine, u koje se odlažu već spakovani betonski i metalni kontejneri u kojima se nalazi radioaktivni otpad.
"To se ponovo zaliva betonom i postaje jedan monolit, koji čuva radioaktivni otpad od čoveka i čuva čovekovu okolinu od tog otpada. To treba da traje budućih 300-500 godina", objašnjava Plećaš.
Pošto je, kaže, cezijum najkarakterističniji radioaktivni otpad, njegovo vreme poluraspada je 30 godina, te bi se posle deset poluraspada njegova radioaktivnost smanjila 1.000 puta, a ako se to mesto čuva narednih 300 godina, posle tog vremena postaće potpuno bezazleno za sledeće generacije.
"Samo odlagalište je mesto predviđeno za to i tu nema nikakve opasnosti. Ja sam video u Rusiji, u jednom od tih odlagališta, kako moje kolege u pauzi igraju tenis na betonskoj površini ispod koje se nalazi spakovan radioaktivni otpad. Tako je i zamišljeno, da bude bezbedno za čoveka", rekao je Plećaš.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
mrzoljub
Beograd je to
A po mogućstvu i teritoriju koja je u vidu da se izgubi.
A svojevremeno su se hvalili kako su Rusi odneli otpad na preradu.
Zivan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar