Nejasno ko će kontrolisati finansiranje stranaka
Prema još važećem Zakonu o Agenciji, ovo telo kontroliše i vodi registre koji se tiču finansiranja stranaka.
Na debati o nacrtu zakona, održanoj 21. novembra na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, član Odbora Agencije, Zoran Stojiljković, rekao je da mu se ovo ne čini kao dobra odluka i da je ta nadležnost trebalo da se nađe u nacrtu.
"Na mala vrata se uvodi mogućnost da se sutra pojavi rešenje gde ćete vi nekog manje nezavisnog, sa manje kapaciteta a više političkog upliva, ovlastiti za to", kaže Stojiljković.
Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić dodao je da bi ovo moralo što pre da se reši, između ostalog jer se predsednički izbori održavaju sledeće godine.
Niko iz Ministarstva pravde, čija je Radna grupa izradila nacrt zakona, nije prisustvovao debati.
Na pitanje Centra za istraživačko novinarstvo Srbije zbog čega je ova promena napravljena, iz Ministarstva su naknadno odgovorili da je u toku javna rasprava koja za cilj ima da se komentarima i sugestijama dobije što kvalitetniji zakon, kao i da je finansiranje stranaka uređeno Zakonom o finansiranju političkih aktivnosti. U Zakonu o finansiranju političkih aktivnosti navodi se da je Agencija nadležna za kontrolu finansiranja stranaka, ali nije jasno kako će to izgledati u budućnosti, s obzirom na to da se po novom Zakonu o Agenciji, ta njihova nadležnost briše.
Novi zakon o Agenciji trebalo je da bude usvojen pre više od dve godine, ali je do sada njegovo donošenje odlagano nekoliko puta. Na veliko kašnjenje ukazаli su i izveštaji Evropske komisije o napretku Srbije za 2015. i 2016. godinu. Nacrt zakona je objavljen u septembru 2016. godine, nakon čega je stavljen na javnu raspravu, a prema sadašnjim planovima trebalo bi da bude usvojen do kraja ove godine.
CINS je u avgustu pisao i da se preporuke za razrešenje koje Agencija donosi protiv funkcionera često ne poštuju, zbog čega oni prolaze nekažnjeno. Istraživanje je pokazalo da su funkcioneri smenjeni u samo 11 od preko 50 preporuka koje je CINS analizirao.
Jedan od razloga za retko postupanje po preporukama Agencije je što one do sada nisu bile obavezujuće, a sudeći po nacrtu novog zakona, tako će i dalje ostati.
Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Tatjana Babić kaže da su oni predlagali da preporuke budu obavezujuće, ali da Ministarstvo pravde to nije prihvatilo. Stav Ministarstva je da bi time Agencija imala mogućnost da menja volju građana ukoliko bi mogla da smenjuje ministre ili premijere.
Komentari 2
Pićuka
zekonja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar