Umesto kod specijaliste, ozbiljniji pregledi uskoro u opštoj praksi?

Lekari opšte prakse u domovima zdravlja uskoro bi mogli da obavljaju preglede dojke, štitne žlezde, ali i proveru i prepisivanje terapije za visok pritisak.
Poenta ovih promena je, kako se nezvanično saznaje, smanjivanje predugačkih lista čekanja. 
 
Milan Dinić, predsednik Lekarske komore Srbije, smatra da je važno da se pored povećanja kadrovskih kapaciteta poboljša organizacija i da se što više usluga uradi na primarnom nivou zdravstvene zaštite. 
 
"Treba da se prošire mogućnosti lekara opšte prakse, odnosno broj usluga koju domovi zdravlja mogu da pruže. Kada se veliki broj pacijenata šalje na sekundarne i tercijarne nivoe, onda se stvaraju zagušenja i dugačke liste čekanja. Zašto bi se za pregled dojki, štitne žlezde ili hipertenzije pacijent slao kod specijaliste u bolnicu? Važno je i da se stvori jedinstven informacioni sistem u koji će biti uključeni i privatni doktori, ali i da se priznaju izveštaji, uputi i bolovanje iz privatne prakse", ističe Dinić.
 
Dati im veća ovlašćenja
 
Arsen Ristić, direktor Klinike za kardiologiju KCS, kaže da je ovo smislena ideja, ali i evropski model.
 
"Ceo zdravstveni sistem je jači ako je primarna zaštita jača. Lekari u domovima zdravlja su apsolutno sposobni da provere hipertenziju, ali sada nemaju ovlašćenja za svu terapiju, što je pogrešno. Ogroman broj pacijenata nepotrebno se šalje na više nivoe. Od 10 ljudi koji se u jednom satu pregledaju kod nas na klinici, samo jedan zaista mora da ostane u bolnici", navodi Ristić za Kurir.
 
Ovi predlozi izazvali su, međutim, negodovanje lekara u domovima zdravlja, koji tvrde da je ovo dodatan pritisak i opterećenje za njih. 
 
"Mi smo obučeni i sposobni da uradimo sve što treba, ali zašto sve reforme idu preko nas, taj pritisak ne možemo da izdržimo. Oduzeta su nam sva sredstva, nemamo ni ultrazvuk, ni rendgen za sadašnje pacijente. Ima više ambulanata nego lekara. Zakazuju nam se pregledi sa četiri strane, prevencija, pripreme za operaciju, sve to mi radimo. Oni nas treba da rasterete", smatra doktorka Nevenka Dimitrijević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • ispravno

    07.12.2016 09:22
    Sram vas bilo narode, zasluzujete kod kafekuvarice da idete na pregled, a ne kod lekara opste prakse (ionako je drzava placa vise nego lekara). Nasi doktori imaju izuzetno ozbiljno i kvalitetno skolovanje (izuzeci kojima se moze da se provuku kroz studije bez znanja su retki, i sigurno ne idu u opstu praksu da rade, i time su nevazni za ovu pricu). Nasi doktori medicine imaju sirom otvorena vrata u sve ozbiljne evropske zemlje, poznati i cenjeni kao dobro odskolovani, pametni i vredni, a tamo se ne sale sa time koga ce primiti da im leci narod. Ko god govori tecno bilo nemacki ili neki od skandinavskih jezika momentalno moze da se zaposli u nekoj od tih zemalja, za plate od minimalnih 3500 eura pa navise, i mladi to i rade. I jeste istina da su potpuno kompetentni da lece ogroman broj i hipertenzija, i poremecaja stitne zlezde, a da ne govorimo o depresiji i anksioznosti. Postoje vise nivoa lecenja tih bolesti, i tacno se zna sta je njihov domet, koliki ozbiljni broj slucajeva mogu da dijagnostikuju i lece, koliko da rasterete specijalisticke sluzbe, i da procene kada vise ne mogu i kada je potrebno da salju specijalisti. To je uostalom i model svih uredjenih zdravstvenih sistema. Jedino sto je neophodno je da imaju pola sata za pacijenta, i nekog srazmerno manje skolovanog da im radi administraciju, dok bi se oni bavili svojim poslom.
  • @ruzno iskustvo

    07.12.2016 09:06
    Kada ces ti prestati sa tim jednim istim tugaljivim, pateticnim, a ustvari pasivno-agresivnim komentarom?
  • /

    07.12.2016 09:03
    /
    cek, cek, oni bi da budu kreativni.


    da li ste vi svesni da je to opravdanje za neodgovornost prema poslu

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija