Kako piše "Blic", Srbija je jedna od zemalja sa najvećim stepenom nejednakosti između najbogatijih i najsiromašnijih. Četvrtina populacije živi ispod proseka prosečnog stanovništva. Dok je 30 odsto dece u Srbiji u riziku od siromaštva, u Evropi je taj procenat znatno manji i iznosi 19.
"Decu siromaštvo više i dramatičnije pogađa. Pre rođenja mnogi faktori utiču na biološki razvoj deteta, odnosno to kakvu je majka imala ishranu, negu, uslove života. Spoljni faktori poput onih da li dete ima da jede, da li mu je toplo, da li roditelji stimulišu razvoj i tako pozitivno utiču na razvoj mozga. Deca koja rastu u siromaštvu već posle prve godine života imaju kognitivni gubitak, odnosno njihov mozak se nije razvio u meri u kojoj je bio definisan potencijal na rođenju", objašnjava specijalista za praćenje prava deteta u UNICEF Srbija Aleksandra Jović.
Prema njenim rečima potrebno je finansijski pomoći stanovništvo kako bi se negativne posledice siromaštva ublažile.
Veliki problem predstavlja to što 12 odsto dece živi na rubu egzistencije, dok skoro 60 procenata porodica ne koristi novčanu pomoć iako na to ima pravo. Četvrtina dece u Srbiji prima dečiji dodatak.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
MAMA
Svakom detetu treba dati jednak iznos dečijeg dodatka, a ne samo najmladjem od moje troje.
Neka podele, kao i sve u životu.
Porodica sa više dece dobiće više dečijih dodataka, što znači ukupno više para od porodice sa manje dece.
milica
boba
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar