Zavoji su, još i najmanja muka, pokazuju iskustva lekara. Dr Borko Stojanović sa Univerzitetske dečje klinike Tiršova za RTS kaže da u proseku dnevno pomoć zatraže dva pacijenta. Stojanović je rekao da se ove godine primećuje trend smanjenja povreda od petardi, ali da najrizičniji dani tek predstoje.
"Najugroženije su šake, prsti, lice i oči, to su povrede od različitog spektra, najblaže opekotine pa sve do potpunog gubitka vida, amputacije prstiju šake, trajni invaliditeti", rekao je Stojanović.
Od nekih težih slučajeva koje pamte lekari bolnice u Tiršovoj Stojanović je istakao slučaj trinaestogodišnjeg dečaka koji je zbog prerane eksplozije više petardi izgubio četiri prsta desne šake, što je, kako je rekao, ozbiljan trajni invaliditet.
"Najmlađi pacijent je beba od devet meseci koja je zbog nepažnje starijeg brata zadobila lakše opekotine u predelu tela od eksplozije petarde u svojoj blizini", rekao je Stojanović.
Govoreći o novom trendu gde se petarde pale u blizini stakla Stojanović je rekao da je bilo i tih slučajeva, i da se u takvim situacijama povrede koje nastaju zbog eksplozije komplikuju raspršivanjem stakla. "Često su stradale oči, povrede lica, ozbiljne povrede koje smo morali i da operišemo", dodao je Stojanović.
Tokom novogodišnjih praznika kada se najviše koriste pirotehnička sredstva stradaju i kućni ljubimci. Svake godine od srčanih udara strada 5.000 kućnih ljubimaca.
Podsetimo, nedavno je u Sloveniji dečak ostao bez ruku zbog igre s petardama.
Dodajmo još da grupa Novosađana svake nedelje sa Trga slobode šalje
apel na građane da ne bacaju petarde.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Tetka teča
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar