"Cilj kampanje je da podstaknemo građane da uzimaju fiskalni račun i na taj način budu sigurni da novac koji daju za kupovinu neke robe ide u budžet, za zdravstvo, za školstvo, za socijalno nezbrinute."
Ovim rečima fiskalnu lutriju, u kojoj je glavna premija stan u Beogradu, nije pre nekoliko dana najavila ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić. Ovo je stara izjava Mlađana Dinkića od 30. avgusta 2004. godine. U to vreme Dinkić, koji je bio ministar finansija, zajedno sa Poreskom upravom pokrenuo je akciju "Uzmite račun" u okviru koje je takođe bila organizovana nagradna igra, piše
"Politika".
"Predviđeno je da nagradna igra traje u pet kola, a prve nagrade biće podeljene već krajem oktobra", rekao je Vladimir Ilić, tadašnji direktor Poreske uprave.
Neke od nagrada bile su stan u Beogradu, pet automobila srednje klase, 15 frižidera, 40 muzičkih stubova, 15 računara i 10 veš-mašina. Država je čak angažovala i glumca Vladana Savića, koji je snimio reklamu i sa TV ekrana gledaoce pozivao da uzmu fiskalni račun.
Stara Dinkićeva ideja vaskrsla je opet u Vladi Srbije.
Glavna nagrada u igri
"Uzmi račun i pobedi" koja startuje u januaru 2017. biće stan u Beogradu. Pobednik će biti proglašen 2. aprila 2017. godine, a građani mogu da šalju fiskalne račune za nagradnu igru od 1. februara do kraja marta sledeće godine. Osim stana u prestonici, poreski obveznici, baš kao i 2004. godine, mogu da osvoje i automobile, putovanja u zemlji i inostranstvu, ali i tehničku robu.
Da li udeo sive ekonomije u bruto domaćem proizvodu (BDP), koji se trenutno procenjuje na oko 30 odsto, može da se smanji tako što će neko prikupiti minimum 10 fiskalnih računa i staviti ih u kovertu, "Politika" je pitala Vladimira Ilića, jednog od organizatora ove akcije iz 2004. godine.
"Ta akcija ne može da utiče na smanjenje sive ekonomije. Međutim, ono što može jeste da utiče na svest građana o tome da je važno platiti porez. Kod nas se često ljudi solidarišu sa utajivačima poreza, pa tako imaju i razumevanja za one koji robu prodaju na buvljaku. Trebalo bi da bude jača svest o tome da se plaćanjem poreza finansiraju javne potrebe države”, kaže Ilić.
On podseća da je PDV u Srbiji uveden 1. januara 2005. godine i da je ta akcija imala za cilj da promoviše ovaj vid poreza. "Javnost je tada bila negativno raspoložena prema ovom porezu i mi smo na neki način uspeli da utičemo na javno mnjenje i afirmišemo plaćanje poreza", kaže Ilić.
Profesor Ekonomskog fakulteta, Milojko Arsić, kaže da podržava organizovanje fiskale lutrije. Kako kaže, to nije mera koja može da smanji sivu ekonomiju, ali može da pomogne u tom poslu, i to najviše kada je reč o afirmisanju svesti da porez mora da se plati. "Sigurno ne može siva ekonomija da se smanji jednom merom, ali to ne može da odmogne. Uticaće na povećanje poreskog morala, sasvim sigurno. Osnovne mere za suzbijanje sive ekonomije ipak su na strani Poreske uprave", kaže Arsić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
:)
Lozo
pera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar