Starosna granica trebalo bi da bude podignuta sa 40. na 41. godinu.
Upravni odbor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje usvojio je Pravilik o ugovaranju za 2017. godinu, koji je odmah dostavljen Ministarstvu zdravlja radi dobijanja saglasnosti. Ukoliko on bude odobren, odmah će početi da se primenjuje, nakon objavljivanja u Službenom glasniku.
"Na osnovu mišljenja Instituta za javno zdravlje "Batut", raspisaćemo javni poziv za pružanje usluga vantelesne oplodnje. Inače, dobili smo mišljenje od Instituta da je opravdano ugovaranje 3.300 do 4.300 usluga lečenja neplodnosti sa privatnim zdravstvenim ustanovama, jer je kapacitet u pet državnim bolnica 1.700 postupka", kažu u RFZO.
Tokom ove godine, Fond je zaključio ugovore sa 11 privatnih klinika i tako obezbedio da 3.050 parova započne lečenje neplodnosti. U privatne ustanove ukupno je upućeno 1.060 ljudi. Od tog broja 745 je završilo proces vantelesne oplodnje. Trenutno je 70 parova u postupku BMPO, dok 245 njih iz nekog razloga nije uključeni u proceduru.
Prema podacima iz oktobra ove godine, u državnim ustanovama 234 žene je zatrudnelo nakon vantelesne oplodnje, dok u privatnim klinikama njih 143 može da se raduje prinovi. Izvesno je i da će u 2017. godini biti povećana starosna granica za vantelesnu oplodnju, koju finansira Fond, i to sa sadašnjih 40 na 41 godinu. U većini zemalja u regionu, pa i u inostranstvu ova granica je odavno pomerena, pa tako u Sloveniji ženama država plaća vantelesnu sve do 43. godine čak šest pokušaja. Slično je i u Hrvatskoj, Republici Srpskoj i Makedoniji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Branislava Sojić
Mr Hik
Mila
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar