U zvaničnom obrazloženju, koje je prosleđeno poslanicima u Skupštini Srbije, Nikolić navodi samo da oni "poseduju stručne i lične kvalitete za obavljanje tog posla".
Kako piše "Blic", o Nedeljku Tenjoviću se malo zna, a o Sanji Marić još manje. Njihove radne biografije, kao i podaci o obrazovanju, nisu dostupni javnosti, pa je teško utvrditi da li imaju stručnost za rad u telu koje bi trebalo da kontroliše finansiranje političkih stranaka, imovinsko stanje državnih funkcionera, sprovođenje izborne kampanje.
Međutim, i Tenjović i Marić su članovi stranke, što Zakon o Agenciji izričito zabranjuje. Tenjović je bio član Izvršnog odbora SNS u vreme kada je to stranačko telo vodio Radomir Nikolić, sin Tomislava Nikolića. Nije poznato da li i dalje tamo obavlja funkciju. Pre članstva u SNS, Tenjović je bio u redovima radikala. Trenutno je zaposlen u Predsedništvu Srbije, gde obavlja funkciju generalnog sekretara.
Sanja Marić, s druge strane, samostalni je stručni saradnik savetnika predsednika Republike za kulturu, ali je i odbornica SNS u beogradskoj skupštini. Odgovore na pitanja da li je Nikolić uopšte čitao zakon kada je odlučivao o kandidatima za članove Odbora, ovaj dnevni list nije dobio.
Profesor na Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković, koji je doskora bio član Odbora Agencije, kaže da se ovde radi o "neskrivenoj blamaži predsednika Srbije i krajnjoj političkoj instrumentalizaciji Agencije".
"Nemam reči. Ovaj predlog može da se nazove odsustvom svesti o javnom interesu. Radi se o krajnjem političkom voluntarizmu. Zakonom bi trebalo da se zabrani da ljudi koji sede u izvršnoj vlasti predlažu kandidate za članove Odbora. Fasciniran sam ovim predlogom", ironično komentariše Stojiljković.
Ovo nije prvi predlog koji je poslednjih dana izazvao dosta polemike u javnosti i na političkoj sceni. Naime, pre nekoliko dana Skupština Srbije je na predlog SNS izabrala Danicu Marinković, sudiju u penziji, za člana Odbora Agencije za borbu protiv korupcije. Međutim, protiv njenog izbora oglasilo se 15 nevladinih organizacija.
Kako su naveli u obrazloženju, "postoje brojni javno dostupni dokazi koji pokazuju da je za vreme obavljanja sudijske funkcije postupala politički pristrasno i neprofesionalno". Pred Haškim tribunalom pojavila se kao svedok odbrane Slobodana Miloševića, Milana Milutinovića i drugih.
"U iskazima je nastojala da negira ne samo odgovornost optuženih, već i da minimizuje patnje albanskih civila na Kosovu", navele su NVO.
Ono što je još zanimljivo jeste da već godinu i po dana Skupština nije pronašla vremena da izglasa imenovanje Vide Petrović Škero, bivše predsednice Vrhovnog suda, za člana Odbora, koje su po zakonu podneli zaštitnik građana i poverenik. Takođe, već tri godine kasni postavljanje člana Odbora kojeg predlažu novinarska udruženja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
Jovan
Sremčina
Šta to govori o nama kao narodu?!
Šta još treba da urade ovi nazadni pajaci da bi vi Srbi izašli na ulice?
futog
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar