Kako piše "Danas", već godinama se govori o tome da su javna i preduzeća u privatizaciji najveći problem srpske ekonomije i da su u velikom delu upravo ona odgovorna za urušavanje javnih finansija. Obračunavajući subvencije za javna i državna preduzeća, budžetske pozajmice, preuzimanje dugova i dokapitalizaciju gubitaša, kao i njihove dugove za poreze i komunalije, dolazi se do brojke od oko 830 miliona evra godišnjeg troška za državu.
Neke subvencije su verovatno neizbežne, kao što je dotiranje železnica koje i u većini drugih zemalja pomaže država, te u analizi nisu računati troškovi države za putnu i železničku infrastrukturu.
Država preliva novac poreskih obveznika ka gubitašima kroz tri osnovna kanala: direktnim subvencijama iz budžeta, aktiviranim garancijama i indirektnim subvencijama, odnosno gomilanjem dugova za poreze ili struju koje onda oprosti ili nadoknadi iz budžeta.
Direktne subvencije od 2012. do kraja 2016. godine iznosile su oko 78,2 milijarde dinara, a još 18,7 milijardi je namenjeno budžetom za 2017. godinu. Kada su u pitanju aktivirane garancije države za kredite javnih preduzeća, iz budžeta je izdvojeno 300 miliona evra godišnje. Od 2012. zajedno sa 2017. godinom, iz budžeta je isplaćeno preko 114 milijardi dinara.
Kada je reč o garancijama javnim preduzećima, prednjači Srbijagas, čijih je više od 500 miliona evra kredita preuzela država. Da bi zaobišli sami svoje propise, vlasti su umesto direktnih subvencija koje automatski povećavaju deficit i javni dug, pristupile odobravanju garancija za kredita javnih preduzeća, koje se ne knjiže kao javni dug sve dok preduzeća ne priznaju da ne mogu da ih otplate i kada se garancije aktiviraju. Samo na osnovu aktiviranih garancija država je gubitašima dala 109 milijardi dinara.
Tako je skriveni javni dug gomilan, a onda je u jednom momentu "eksplodirao". U 2012. godini država je po tom osnovu iz budžeta otplatila 3,7 milijardi dinara, naredne godine duplo više, a 2014. godine 29,6 milijardi dinara. Ovaj iznos je ostao stabilno visok i u narednim godinama - preko 30 milijardi dinara. "Danas" navodi da je manji problem ono što je već upropašteno, a veći problem su dugovi koji se danas gomilaju i prete da se preliju u budžet istim putem kao prethodnih godina.
Porez kao subvencija
Država je godinama i na druge načine podržavala gubitaše i to uglavnom preuzimanjem dugova ili kreditnom podrškom koju ova preduzeća nikada nisu vratila. Većina ovih troškova podvodila se pod neto budžetske pozajmice, stavku koja se mogla videti u izvršenju budžeta. Od 2012. do 2016. ova stavka je dostigla 122 milijarde dinara. U poslednje dve godine, 2015. i 2016, ona je minorna, ukupno nešto manje od 4,5 miliona dinara, ali je zato u 2014. godini iznosila 54,7 milijardi.
Od Ministarstva finansija, ovom listu nije stigao odgovor šta se u ovim budžetskim pozajmicama nalazilo, ali prema tumačenjima stručnjaka, u ovu kategoriju su upala preuzimanja dugova i dokapitalizacije državnih preduzeća i propalih banaka.
Na kraju, postoje i subvencije koje se ne plaćaju odmah i ne plaćaju u kešu. Kada državne firme ne plaćaju poreze i doprinose koje država posle oprosti i poveže zaposlenima radni staž.
Podsetimo i to da je država nedavno donela odluku da konvertuje skoro 15 milijardi dinara poreskih dugova pet preduzeća namenske industrije u kapital. Samo prvih deset poreskih dužnika iz redova preduzeća u privatizaciji duguje oko 17,5 milijardi dinara bez većih izgleda da taj dug i vrate.
O tome kako je država postala žirant javnim preduzećima i kako se štedi na građanima da bi se dalo gubitašima, možete pročitati
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 8
Šćešan mali
marko
Kancer Srpske privrede partokratija ! Niko ni jednog momenta nije rekao zasto su te firme u gubitku,ali stvarno stanje stvari ne ove politicke bajke.Da li znate da recimo EPS finansira sve stranke na vlasti sve izbore,svakodnevno se isisavaju ogromne kolicine para.Najveci duznici su drzavne ustanove i veleki industriski sistemi.Da li znate da bi iskljucenjem svih duznika u drzavi ista ta drzava ostala u mraku ! Da nepominjem svakodnevno stranacko za[psljavanje,onu bajku o zabrani mozete da okacite pip pip pip...
Yo
Ma kakva gov*ava motka? Malo je to! A biće. Kad-tad, jer je do nokata ostalo vrlo malo i brzo gori, to što gori i dogoreva...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar