Jednaka prava supružnika nad zajedničkom svojinom

Bračni i vanbračni supružnici, koji su se upisivali kao vlasnici zajedničke nepokretnosti, od 9. januara biće prepoznati kao posebna kategorija korisnika usluga.
Kako je rečeno u Republičkom geodetskom zavodu, supružnici koji zajedno kupuju nepokretnost i čija se oba imena nalaze u kupoprodajnom ugovoru, svoja prava na nepokretnost moći će da upišu po najnižoj taksi koja iznosi 300 dinara.
 
"Supružnici su i do sada mogli da se zajedno upišu kao vlasnici na nepokretnosti, ali nisu bili prepoznati kao posebna kategorija korisnika usluga katastra, pa su plaćali pun iznos taksi od 9.807, odnosno 8.671 dinar", rečeno je u RGZ-u. 
 
Kako je objašnjeno, to je omogućeno uvođenjem dve nove usluge - Upis objekta ili posebnog dela objekta, sa upisom zajedničke svojine ili susvojine u korist bračnih, odnosno vanbračnih supružnika i Promena imaoca prava na nepokretnosti, odnosno upis zajedničke svojine ili susvojine u korist bračnih, odnosno vanbračnih supružnika. Republički geodetski zavod uveo ih je uz podršku Svetske banke, a cilj je da se doprinese rodnoj ravnopravnosti i poveća broj žena upisanih u katastar. 
 
"Često se dešava da supružnici zajednički otplaćuju rate kredita, ali se u kupoprodajnom ugovoru nalazi samo muževljevo ime, pa se, samim tim, samo on i upisuje u katastar kao vlasnik neokretnosti. Na taj način vlasništvo supruge nad imovinom katastru ostaje nevidljivo, a kao i njena prava", rečeno je za Tanjug. To naročito ima kompleksne posledice u slučaju podele imovine. 
 
"Upisom u katastar nepokretnosti oba supružnika osnažuju se ne samo žene, već i sama bračna zajednica", poručuju iz RGZ-a. 
 
Novi pravilnik o sniženim taksama pojeftinio je 14 usluga, poput takse za promenu imaoca prava na nepokretnosti, upis posebnog dela objekta sa upisom imaoca prava, provodjenje promene na zemljištu nastalo deobom ili spajanjem parcela.  Najviše je snižena taksa za upis zabeležbe postojanja ugovora o doživotnom izdržavanju, pa će ona od Božića iznositi 3.000 dinara, što je 55,3 odsto jeftinije nego do sada.
  • Haha

    30.07.2018 08:36
    "Često se dešava da supružnici zajednički otplaćuju rate kredita, ali se u kupoprodajnom ugovoru nalazi samo muževljevo ime, pa se, samim tim, samo on i upisuje u katastar kao vlasnik neokretnosti. Na taj način vlasništvo supruge nad imovinom katastru ostaje nevidljivo, a kao i njena prava"

    I onako ona dobije kucu u razvodu :-)
  • Susvojina

    06.01.2017 16:58
    Pravo vlasništva na nekretnini oba bračna druga je susvojina. Za upis susvojine oba bračna druga moraju biti navedena u aktu o osnovu sticanja. Ako to nije tako drugi bračni drug se ne može upisati kao idealni vlasnik nekretnine.
    Zajednička svojina, u nekim slučajevima je predviđena zakonom i ne treba je mešati sa susvojinom.
  • Zivan

    06.01.2017 15:02
    Imovinu je neophodno personalizovatu. Predloženo rešenje o zajedničkoj imovini supružnika samo će dodatno uticati da se broj bračnih zajednica, registrovanih ili neformalnih, i dalje smanjuje...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija