Posebno odeljenje čine tri zamenika javnog tužioca i jedan tužilački pomoćnik koji su zaduženi za koordinaciju saradnje tužilaštva, policije, zdravstvenih ustanova, centara za socijalni rad i svih drugih aktera uključenih u zajedničku borbu protiv porodičnog nasilja.
U saopštenju se precizira da je odeljenje formirano u cilju još efikasnije prevencije, praćenja i procesuiranja nasilja, ali i specijalizacije i obuke za prevenciju nasilja i gonjenje učinilaca u skladu sa potrebom pripreme za početak primene usvojenog Zakona o sprečavanju nasilja.
Pre formiranja posebnog odeljenja poslove koordinacije sa drugim državnim organima, organizacijama i institucijama obavljao je jedan zamenik javnog tužioca. Sada će ta koordinacija biti u nadležnosti formiranog odeljenja što će takođe uticati na kvalitet saradnje tužilaštva, policije, zdravstvenih ustanova, centara za socijalni rad i svih drugih aktera uključenih u zajedničku borbu protiv porodičnog nasilja.
Prema podacima ovog tužilaštva u protekloj 2016. godini smanjen je broj krivičnih prijava za krivično delo nasilje u porodici. U toku prošle godine je podneta 661 krivična prijava od čega je optuženo 165 lica, a u odnosu na 159 lica doneto je rešenje o odbačaju krivične prijave, dok je u 2015. godini podneto 857 krivičih prijava za to krivično delo.
Formiranje posebnog odeljenja omogući će da tužioci posebnog odeljenja postupaju samo u krivičnim predmetima protiv braka i porodice, polne slobode čime će se značajno uticati na efikasnost i brzo reagovanje u predmetima u kojima je to od izuzetnog značaja. Takođe, na ovaj način će se doprineti još boljoj zaštiti i pružanju podrške oštećenim licima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Visoka stručnost
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar