Ništa od sufinansiranja studenata, duži rok za zaposlene

Sufinansiranje studenata koje je ranije najavljivano prema kojem bi neko plaćao deset, a neko devedeset odsto školarine, u zavisnosti od uspeha, neće biti uvedeno.
Kako pišu "Novosti", u Nacrtu zakona o visokom obrazovanju, koji je završen u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, i koji u februaru ide na javnu raspravu, nije predviđen ovaj način finansiranja. 
 
Iako je najavljivano da će biti izmena u načinu finansiranja, on i za studente i za državu ostaje isti. Prema rečima profesorke Vesne Mandić, način finansiranja će se menjati iz temelja, ali novim zakonom.
 
"Svaki univerzitet potpisivaće govor sa vladom, a biće određeni i kriterijumi z afinansiranje. Realno je  da taj model uspostavimo za dve godine, kada budemo imali jedinstveni informacioni sistem prosvet, sa podacima o broju studenata, uspešnosti studiranja, zapošljivosti i ostalim podacima za vrednovanje ustanova i studijskih programa", navela je Mandić.
 
Ona smatra da će upravo jedinstveni informacioni sistem prosvete pomoći da se bolje kreira upisna politika, da se dobiju jasni podaci o tome koliko je kvalitetan određeni studijski program, koliko je neka struka tražena na tržištu rada, ali će se videti i kakva je efikasnost na svakom fakultetu i visokoj školi.
 
Takođe, svi koji rade dobiće duži rok za studiranje. Dok za ostale studente važi da bi četvorogodišnji fakultet trebalo da završe za osam godina, zaposleni, kao i studenti sa hendikepom, moći će da studiraju 12 godina. Biće uvedene i studije u kratkim ciklusima, koje će trajati jedan ili dva semestra i nositi 30, odnosno 60 bodova. To će biti pre svega stručna usavršavanja za one koji žele da specijalizuju neku oblast. 
 
Nacrt predviđa i mogućnost da fakulteti osnivaju preduzeća i pružaju usluge, a na tim projektima moći će da angažuju i studente. Za fakultete je značajno i to što će donacije biti izuzete iz kategorije sopstvenih prihoda. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Novosadjanin

    28.01.2017 12:01
    @Intelektualno
    A ti, krajnje intelektualno, nisi procitao clanak, a verovatno ni zahteve na protestima (ne samo ovim poslednjim, vec i na onima godinama unazad) da se ukinw samofinansiranje. Kao sto nemam nameru ni dinar preko poreza da odvajam na vecite studente, tako nemam nameru da odvajam ni na plate ocajnih profesora kojima nije mesto na fakultetima, da ne bude da imam dvostruke arsine, ali se za to npr. niko ne buni od studenata a trebalo bi. Teranje nekompetentnih ljudi je vid poboljsanja obrazovanja jer se u protivnom gube milioni dinara i na mesecnom nivou, a mogu otici na daleko kvalitetnije stvari.
  • intelektualno

    27.01.2017 21:52
    @novosadjanin
    nekoga ko studira 10 godina odavno ne plaćaš sa poreza, taj verovatno plaća samofinansirajuće studije, ako ne u celosti onda od isteka apsolventskog staža. kada neko ima potrebu da se izjašnjava o tuđim obavezama i da grčevito uteruje svoje mišljenje drugima, a ćuti kao crknuta glista kada su u pitanju tuđa prava, to takođe govori o toj osobi.
  • profesor

    27.01.2017 21:26
    Finansiranje=prolaznost?
    Nema boljitka sve dok Država akredituje smerove po jednom kriterijumu (po fondu časova nastave) a plaća po broju upisanih studenata. I onda se upiše puno studenata koji su zalutali na faks, prolaznost mala, ispitnih rokova bar 10 (po Zakonu je 5 al se da krv, molbe, pretnje protestima a i Fakultetu odgovara da ima što više rokova jer će više studenata dati uslov a to znači više para z aFakultet)) i pada kriterijum pa se državni izjednačiše sa ... ups. Mislim čaršijskim pričama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija