Najviše pritisaka na sudije od strane sudskih vlasti

Pritisak da donese određenu odluku doživelo je u svom radu 44 odsto sudija, rečeno je danas u Beogradu na predstavljanju projekta "Jačanje nezavisnosti i integriteta sudija u Srbiji" koje je sačinilo Društvo sudija Srbije.
U okviru projekta, realizovanog uz pomoć CESID-a urađeno je anonimno istraživanje stavova 1.585 sudija od kojih je većina ocenila da su nedovoljna nezavisnost i nedovoljna obučenost glavni problemi u radu.
 
Najviše pritisaka na sudije bilo je od strane sudskih vlasti, a nešto manje od politike i kolega, rekla je predsednica Upravnog odbora Društva sudija Srbije Snežana Bjelogrlić.
 
U istraživaju je navedeno i da je podatak da je 44 odsto sudija osetilo pritisak da donese određenu odluku zabrinjavajući, s obzirom da ukazuje na "neku vrstu neznanja sudija o načinima kako bi mogli da se zaštite". Od onih koji su trpeli pritiske, najviše sudija smatra da je u sudstvu prisutna atmosfera opšteg, odnosno sistematskog pritiska, i to njih 43 odsto.
 
"Od strane drugih nosilaca vlasti pritisak je osetilo zbirno 27 odsto sudija, 18 odsto posredno i devet odsto otvoreno", navodi se u istraživanju.
 
Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević je rekla da je najviše pritisaka bilo da se što više predmeta reši u što kraćem roku.
 
Ona je rekla i da to nije moguće raditi jer, kako je navela, sudski predmeti nisu ekseri i tu se ne radi o tehničkim stvarima. "Da možemo da napunimo kompjuter statističkim podacima i da onda mašina sve proračuna sudije ne ne bi ni postojale", rekla je ona.
 
Novinari nisu dobili konkretan odgovor na pitanje kada će sudstvo u Srbiji dostići nivo američkog koje je nedavno suspendovalo odluku predsednika Donalda Trampa. Boljević je napomenuli da je u građanskoj materiji, u najvećem broju predmeta država Srbije tužena strana i gubi parnice.
 
Ona je rekla i da 44 odsto sudija koje trpe pritisak, ne znači i da je 44 odsto sudija podleglo pritisku, pošto postoje ljudi "kojima kičma nije savijena i koji se odupiru pritiscima".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • vera

    31.01.2017 21:43
    Vodu na svoju vodenicu
    U evropskim zemljama, sudije placa drzava i ne postoje parnice koje se vode deset ili dvadeset godina. Tokom procesa stranke placaju svako svog advokata i onaj ko izgubi, obavezan je da nadoknadi advokatske troskove suparniku.
    Za sporove manje vrednosti postoje specijalne procedure, koje omogucavaju brzo donosenje presuda, u roku od nedelju- dve dana.
    Kada u Srbiji, advokat za 60.000 din napise zalbu, sudija istu procita za 60.000 din.na ime sudskih taksi. Kada suparnicki advokat napise odgovor za 60.000 din, sudija se opet u prolazu naplati 60.000din, i tako u nedogled. Kad predmet ode na visi sud ili na kasacioni, naplacuje se po 80 do 120.000 za svaku dalju tuzbu, zalbu ili dopis! Ko bi pametan resavao sporove u kratkim rokovima? A gde zavrsavaju milioni evra uplacenih na ime sudskih taksi?
  • ne pije vodu

    30.01.2017 18:54
    jadan predsednik
    Ma muka mi je kad predsednica drustva sudija Srbije da tako nebuloznu izjavu d su najveci pritisci da se sto vise predmete resi, pa to je i svrhasuda i sudija, ali su nasi nazalost naucili da ne rade i zato se predmeti vuku godinama, dolazi do zastarevanja i niko nije kriv. Sudije imaju zakone ,utvrdjuju cinjenice i to je to. Nesto je ucinjeno ili nije ucinjeno , dokazi postoje ili ne postoje i presuda je tu. Ali treba odrzavati rocista, trebaju zaraditi sudski vestaci, namesti se prijateljima i poznanicima a da to ne bude bas toliko ocigledno. Nedavno sam prisustvovala jednom rocistu kao posmatrac i nije trajalo desetetak minuta, sudija i advokati su kao nesto prelistavali spise i van . SLEDECE ZA 2 MESECA, pa onda 3 puta po dva i svi zadovoljni advokati naplatili debelo par reci , sudija ispade ekspeditivan a tuzitelji sve placaju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).