Spreman nacrt zakona o potpunoj zabrani pušenja u ugostiteljskim objektima

Stručna republička komisija izradila je nacrt izmena zakona kojim se potpuno zabranjuje pušenje u ugostiteljskim objektima u Srbiji.
Postojećim Zakonom o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu pušenje je zabranjeno na radnim i javnim mestima, ali je ipak dozvoljeno u ugostiteljskim objektima. Uprkos najavama koje su objavljivane u medijima krajem 2015. godine, izmene 2016. nisu ušle u skupštinsku proceduru, a ni postojeći zakon se ne primenjuje u potpunosti.
 
"Republička stručna komisija za kontrolu duvana izradila je nacrt izmene Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu prošle godine, kojim se u potpunosti zabranjuje pušenje u ugostiteljskim objektima, ali predlog nije ušao u proceduru", kaže Srmena Krstev iz Republičke stručne komisije za kontrolu duvana.
 
Ona je naglasila da se zakon teže primenjuje, jer nije sveobuhvatan, da zabranjuje pušenje na radnim i javnim mestima i u javnom prevozu, ali ne i u ugostiteljskim objektima. Kontrolu toga da li se zakon primenjuje obavlja više inspekcija - sanitarna, zdravstvena, inspekcija ministarstva rada i prosvetna.
 
Srmena Krstev kaže da bi u borbi protiv duvanskog dima, osim zabrane pušenja u ugostiteljskim objektima, veliki značaj imala i slikovna upozorenja na paklicama cigareta, kao i visoke cene duvanskih proizvoda: "Novac koji država trenutno dobija od akciza na cigarete manji je od novca koji se troši na uklanjanje posledica duvanskog dima".
 
Rezultati istraživanja, koja se redovno sprovode od 2010. godine kada je usvojen Zakon, pokazuju da je došlo do smanjenja izloženosti duvanskom dimu, posebno na mestima koja su regulisana zakonom. Ključni rezultati istraživanja o efektima i stavovima u vezi sa Zakonom o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu koje je Institut Batut sproveo 2015. godine pokazuju da je pušenje dozvoljeno u svim prostorijama u skoro polovini domaćinstava u Srbiji, a tek u svakom desetom domaćinstvu pušenje je dozvoljeno samo na terasi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • JS

    01.02.2017 11:33
    Hmm...
    Ako uvedete ovo, ljudi ce manje kupovati cigare. A vlast ih iovako poskupljuje cim zaskripi u budzetu. Da li to znaci da ce cene cigareta biti uvecane do te mere da pokriju gubitke koje ce drzava da trpi zbog smanjene kupovine? Ili racunate na kazne koje ce se placati u slucaju da se prekrsi zakon?

    Ljudima pre svega treba podici svest o stetnosti industrijske cigarete pune ko zna cega.
  • Nepušač

    01.02.2017 10:10
    Udri po pušaču?
    Ahm. Svetske naredbe. Pušače iskoreniti. Narkomanima graditi posebne sobe za fiksanje, i obezbediti im doze medikamenata, na teret budžeta, od poreza građana, ali i pušača.
    Dijabetičarima ne dati njihovo, verovatno zato jer ne kradu i nisu agresivni, ne napadaju po ulicama.
    Gore navedeno stanje imamo u Francuskoj i Kanadi. A verovatno i tamo odakle nemam informacije.
    Osvrnuo bih se još, pušača radi, a koji nisam, na terete koji kamioni dopremaju iz Francuske i Nemačke.
    Vozači su plaćeni nekoliko puta više od proseka. Zvanično se radi o toksičnom teretu, unapred najavljenom na graničnom prelazu, tako da se rampe dižu čim ga vide - i ne zaustavlja se.
    E, sad, pitate se kuda idu?
    Za Duvansku industriju na jugu Srbije, da joj ime ne pominjem.
    Dodaci, koji su tajna - za proizvodnju cigareta.
    A posle kažu pušači umiru od raka. Zbog nikotina.
    A vi sve ovo lepo proverite kod Carine, ili kod vozača koji dovoze spolja.
    Života ovog naroda radi.
  • Kaligula

    01.02.2017 02:51
    Hvala za zastitu od pusenja - sad jos samo da me zastite od njih samih i sami sebe zabrane na celoj teritoriji Srbije a i sire.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija