Janković je u saopštenju naveo da je dug poljoprivrednika prema javnim fondovima ogroman, kao i da su mnogi poljoprivrednici već sada u takvoj situaciji da ne mogu da plate dugovanja.
"Tim ljudima će radi duga biti prodavana imovina i tako će biti u još goroj situaciji, a obaveze će morati da nastave da plaćaju. Zato je moja dužnost da javno postavim pitanje pravičnosti, pravilnosti i odmerenosti zakonskih rešenja, odnosno poštovanja ustavnog načela socijalne pravde", naveo je ombudsman.
On je pozvao nadležne da sagledaju materijalni položaj poljoprivrednika i nejednake mogućnosti plaćanja vlasnika malih gazdinstava i velikih poseda, "ali pre svega sliku sela iz kojih mladi odlaze, a ostaju stari sa minimalnim penzijama".
"Kako će Narodna skupština i Vlada odgovoriti na to pitanje, njihovo je pravo, ali moraju da razumeju da problem postoji i neće nestati, već samo rasti, ako se nešto ne promeni", ocenio je Janković. Zaštitnik je dodao da bi mnogi dužnici mogli da ostanu bez njiva pošto je Poreska uprava počela da šalje opomene.
"U osnovi takvih mera je zakonsko rešenja po kome svaki vlasnik poljoprivrednog gazdinstva, bez obzira na veličinu poseda, mora da plati istu osnovicu za penziono i zdravstveno osiguranje od oko 96.000 dinara godišnje. Na tu nepravdu su upozoravali poljoprivrednici u obraćanju Vladi pre dve godine, najavljena je čak i promena propisa Zakona u PIO fondu, ali pomaka nema", naveo je Janković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Paor
Sada nas kao nešto braniš...Odreci se te ogromne plate da bi odbrana bila realna....
Usamljeni štrajkač
Imajte na umu da imamo ljude koji za sitniš u svom džepu pomažu izlazak EU iz krize.
muka mi je
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar