Naime, nijedan dom zdravlja u Srbiji ne sme da pruža usluge sportske medicine poput EKG-a, preventivnih i ponovljenih pregleda, kao i druge usluge profesionalnim i sportistima amaterima na teret Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
Ovaj zaključak doneo je RFZO i obavestio sve ustanove u državi, a nakon što je državni revizor otkrio da domovi zdravlja zapošljavaju ove specijaliste i sve njihove usluge naplaćuju preko Fonda. Te usluge jesu brojnim građanima potrebne, ali nomenklaturom zaposlenih na nivou Srbije nije predviđeno da specijalisti sportske medicine pružaju sve usluge koje su pružali. Oni su zakonski smeli da dobijaju platu isključivo za sistematske i kontrolne preglede dece uzrasta od šest do 14 godina, što nije bila situacija u domovima zdravlja.
Prema podacima ustupljenim za 021 iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, u 10 domova zdravlja u Srbiji je 15 specijalista sportske medicine pregledalo sportiste i mališane. Jedan od prvih domova zdravlja koji je postupio po zahtevu fonda da se prestane sa naplaćivanjem pregleda za koje sportski medicinari nisu smeli da dobijaju plate je Dom zdravlja "Novi Sad", koji je 4. januara ukinuo sve usluge osim sistematskih i kontrolnih pregleda. To je izazvalo revolt građana koji su redovno posećivali odeljenje sportske medicine na Limanu, a sada smatraju da su osuđeni da idu u privatne ordinacije i plaćaju preglede koje ne mogu da dobiju u DZ "Novi Sad".
"Domovi zdravlja kao ustanove primarnog nivoa zdravstvene zaštite mogu da pružaju zdravstvene usluge koje su obuhvaćene Pravilnikom o nomenklaturi zdravstvenih usluga na primarnom nivou zdravstvene zaštite, odnosno na teret sredstava zdravstvenog osiguranja pružaju usluge koje su iskazale u Planu rada odnosno ugovorile sa Republičkim fondom. Zdravstvene usluge koje se ne pružaju na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja ne mogu da budu predmet plana rada sa Republičkim fondom", poručuju u RFZO za 021.
Kako su preostali domovi zdravlja reagovali na ovaj dopis? Za razliku od Novog Sada, koji je prestao da pruža usluge koje ne sme da naplaćuje preko države, u domovima zdravlja u Subotici, Nišu, Vrbasu, Beogradu, Pančevu i Somboru i dalje se pružaju navedene usluge, ali ih ustanova posebno naplaćuje ili čak i dalje rade po starom, kršeći naređenja RFZO. Mogućnost da posebno naplaćuje preglede ima i novosadski dom zdravlja, ali se još uvek ta mogućnost nije otvorila.
U Ministarstvu zdravlja ni nakon dve nedelje nisu za 021 odgovorili da li će se menjati nomenklatura kako bi građani sa zdravstvenom knjižicom u svojim domovima zdravlja mogli da se leče kod sportskih lekara, umesto da idu u privatne klinike.
U Domu zdravlja "Novi Sad" napomenuli su da pojedini pregledi koje ne mogu da obavljaju sportski lekari jesu mogući kod drugih specijalista. To znači da je na građanima sa sportskim povredama da posete svog izabranog lekara, koji će ih dalje uputiti specijalisti u zavisnosti od povrede. Više o ovom problemu čitajte
OVDE.
Komentari 15
Reprezentativac
A medicina sporta dno dna,jos cu morati da platim sto im kazem dobar dan...
Pazi ovo
Sto kazu
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar