Za lečenje malignog melanoma u Srbiji se koriste lekovi iz 70-ih godina, umesto savremenih koji dolaze u donacijama koje odobravaju farmaceutske kompanije. Cena terapije ovakvim lekovima iznosi nekoliko hiljada evra nedeljno, što znači šansu za pacijenta, ali i uštedu Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, koji je mesečno rasterećen za desetak hiljada evra.
Međutim, kako piše
"Danas", zbog procedure
Agencije za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) lekovi do građana stižu kasno. Za pacijenta koji lek često mora da uzme bez odlaganja, to vreme čekanja često znači razliku između života i smrti, a na taj problem ukazuje i izvršni direktor
Udruženja pacijenata obolelih od melanoma Stefan Kostić. Mreža nedorečenih zakona i dugih procedura odnela je poslednju žrtvu prošlog meseca, kada je članica Udruženja preminula čekajući lek iz donacije, koji je u magacinu čekao da dobije markice i dozvole.
"Donacija lekova funkcioniše tako što farmaceutska kompanije otvori program, pacijent dođe kod lekara, potpiše potrebne papire, dobije lekove i može da ide kući. Međutim, kod nas ta procedura traje mesecima, nekada i po pola godine. Za pacijente koji su sada dobili lekove, nabavka je počela krajem jula prošle godine. Tu ima i pacijenata koji tek ulaze u program, ali i onih koji su u programu, ali je potrebna nova nabavka istih lekova. Onda terapija mora da se prekida i čeka se nekoliko nedelja. Osim što procedura predugo traje, ALIMS traži mnogo papirologije, više nego u bilo kojoj drugoj državi, što nije standardno i kompanije nemaju ta dokumenta", objašnjava Kostić.
Međutim, muke pacijenata obolelih od melanoma tu ne prestaju. Za početak, u Srbiji nije dozvoljen uvoz lekova u ambalaži namenjenoj kliničkim ispitivanjima i donacijama, već lek mora da se prepakuje u komercijalno pakovanje, a mora i da se odštampa markica za svaku kutiju. Svaki put prilikom uvoza ALIMS šalje lek na analizu bez obzira što se radi o istom leku. U analizu je uključeno nekoliko strana, zbog čega se još više gubi na vremenu, a u pitanju je nečiji život.
Zbog sporosti sistema, deo pacijenata izlečenje traži u alternativnim načinima, dok se većini pogoršava zdravstveno stanje zbog stresa i neizvesnosti tokom čekanja terapije.
"Osnovni problem jeste to što naš zakon ne prepoznaje kategoriju donacije lekova, a kompanija koja poklanja mora da plati PDV. Ministarstvo je donelo odluku kojom se na neki način dozvoljava takva akcija, ali je to očigledno loše napisano i ne funkcioniše kako treba", smatra Kostić. On dodaje da se ove godine očekuje izmena zakona o lekovima, ali da će dosta vremena proteći i do njegove primene. Iz tog razloga ovo Udruženje je tražilo da se donese odluka koja bi omogućila da se i donacija rešava u razumnom roku, za maksimalno mesec dana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar