Postupak je danas trebalo da se nastavi saslušanjem svedoka u Višem sudu u Beogradu.
Duži rok je određen jer svi spisi predmeta moraju da budu poslati u apelacioni sud koji bi trebalo da odlučuje o žalbi Jevrejske opštine Beograd. Početkom meseca je Viši sud u Beogradu odbio zahtev Saveza jevrejskih opština Srbije i Jevrejske opštine Beograda da učestvuje u postupku rehabilitacije Nedića u svojstvu umešača. U međuvremenu, zastupnici porodice Nedić tražili su saslušanje još tri svedoka o čemu će sud kasnije odlučiti.
Ispred suda okupili su se protivnici rehabilitacije, ali i oni koji je podržavaju. S jedne strane čule su se partizanke pesme, a s druge skandiranje o nevinosti Nedića. Incidenata nije bilo, a ispred Višeg suda bila je raspoređena policija.
Postupak rehabilitacije Nedića počeo je 7. decembra 2015, sedam godina pošto su zahtev za to podneli Srpski liberalni savet, Udruženje političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima, i porodica Nedić.
Početak procesa rehabilitacije izazvao je veliku polemiku u javnosti - protivnici tvrde da se Srbija rehabilitacijom saradnika okupatora stavlja na stranu poraženih u ratu i revidira istoriju, dok drugi smatraju da je Nedića "ubio komunistički režim" i da je bez sudske odluke proglašen za kvislinga i ratnog zločinca.
Nedić je bio predsednik kvislinške srpske vlade u periodu nacističke okupacije. Zemlju je napustio krajem 1945, ali je ubrzo uhapšen u Austriji i savezničke snage su ga izručile Jugoslaviji.
Nediću nije suđeno, jer je 4. februara 1946. godine izvršio samoubistvo skokom s prozora istražnog zatvora u Beogradu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Komandant Mark
Pamtilo
Sramota
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar