Tomislavu Nikoliću predsednička plata do penzije

Tomislav Nikolić će po isteku predsedničkog mandata imati brojne privilegije.
One uključuju pravo da prisustvuje državnim svečanostima u skladu s protokolom, kao i da ima kancelariju, savetnika, sekretara i službeni automobil s vozačem, onoliko vremena koliko je trajao njegov mandat. Kako se precizira u Zakonu o predsedniku, usvojenom pre deset godina, bivši predsednik može da koristi službeni automobil s vozačem samo da bi obavio posao u svojstvu bivšeg šefa države, kancelarijski prostor, službeni automobil i vozača obezbeđuje mu Vlada, u saglasnosti s njime, a savetnika i sekretara Generalni sekretarijat predsednika na predlog bivšeg predsednika.
 
Što se tiče obezbeđenja, zakon propisuje da bivši predsednik ima pravo da ga obezbeđuju policija i Vojska Srbije jednu godinu po prestanku mandata, u skladu s propisom Vlade, uz naznaku da obezbeđenje može da se produži ako za to postoje opravdani razlozi i ako je bivši šef države saglasan s time, što je, recimo, učinjeno u slučaju Borisa Tadića. Tadiću je predsednički mandat istekao 2012, ali je obezbeđenje za njega i njegove bližnje produženo na osnovu procena bezbednosni službi.
 
Kada je o finansijama reč, bivši predsednik države ima pravo na nadoknadu plate u iznosu njegove predsedničke plate dok se ne zaposli ili dok ne ispuni uslove za penziju po propisima o penzijskom osiguranju, ali najviše šest meseci od dana kada mu je prestao mandat, što bi značilo da bi Nikolić primao 130.000 dinara mesečno. U Zakonu je naglašeno i da pravo na naknadu plate bivšem šefu može da se produži dok on ne ispuni uslove za penziju po propisima o penzijskom i osiguranju, ali najviše za još šest meseci. Budući da je Nikolić napunio 65 godina, on ispunjava taj uslov.
 
Pod uslovom da se bivši predsednik zaposli, a plata mu je manja od 80 odsto nekadašnje predsedničke plate, ima pravo na posebno mesečno primanje u iznosu razlike između 80 odsto predsedničke plate i nove zarade, a ukoliko se on penzioniše, a penzija mu je manja od 80 odsto predsedničke plate, ima pravo na posebno mesečno primanje u iznosu razlike između 80 odsto predsedničke plate i penzije koju prima. Ilustracije radi, pojedini mediji svojevremeno su objavili da Milan Milutinović, koji je bio predsednik Srbije od 1997. do 2002, mesečno prima razliku između iznosa penzije i naknade 80 odsto predsedničke plate.
 
Tomislav Nikolić će po prestanku mandata imati i pravo na diplomatski pasoš, kao i na pristup arhivama iz vremena dok je bio predsednik. Ostaje pitanje gde će Nikolić nakon "silaska" s funkcije živeti. U avgustu 2012. objavljeno je da je on napustio porodični stan u Novom Beogradu i iz bezbednosnih razloga preselio se u vilu na Dedinju, u Užičkoj ulici, koju je Tadić koristio za prijeme i neprotokolarne sastanke. Međutim, prema podacima Agencije za borbu protiv korupcije, Nikolić od decembra 2015. više nije vlasnik navedenog stana, a pojedini mediji objavili su da je u taj prostor premeštena Fondacija Dragice Nikolić, predsednikove supruge. Prema dostupnim podacima, Nikolić je 1998. kao potpredsednik Vlade Srbije dobio od države stan od 186 kvadrata u Novom Beogradu, a deset godina kasnije je podigao kredit i kupio prestižniji od 194 kvadrata u istom delu grada. O tome se opširno pisalo budući da je na toj lokaciji stan kupio i bivši guverner NBS Mlađan Dinkić.
 
Među bivšim predsednicima SRJ i Srbije ima i onih koji su se odrekli svih ili pojedinih privilegija. Vojislav Koštunica je odmah po prestanku funkcije odbio sve privilegije, kao i pokojni Dobrica Ćosić, dok je Zoran Lilić demantovao pre nekoliko godina da mu je dodeljen kabinet u Palati Srbija, poručivši da mu nije dodeljeno ništa i da ne koristi državne privilegije. Već pomenuti Boris Tadić izjavio je da je tražio kancelariju, ali da mu ona još nije dodeljena.
 
Opširnije o ovoj temi možete pročitati OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Protiv Njega

    24.02.2017 17:54
    Na lični zahtev
    Kada bi novinari i urednici znali, koliko nas čitaoce kažnjavaju objavljivanjem slike.
    Kada Toma ode u istoriju, najveća nagrada će biti što više nećemo morati da gledamo njegovu sliku. Neka se piše o njemu, samo, molim, bez njegove slike.
    A što se izbora tiče, ne znam šta vam nije jasno.
    Pa čitava medijska javnost se raspisala o tome kako će Vučić pobediti.
    A kada je takva odluka već doneta, i navodno ga Rusija podržava, čemu onda uopšte izlaziti na izbore?Bolje odsedeti kod kuće i popiti omiljeno piće, čaj, kafu, nego gubiti vreme.
    Ionako su svi kompjuteri, baze podataka, administratori baza, čalnovi komisija kao i predsednici u rukama vlasti - a biće i nagrađeni kao prošlog puta, predsedmik RIk sa preko 33.000 evra, u dinarima, naravno. Na lični zahtev, sada već budućeg predsednika.
  • Babasera

    24.02.2017 12:40
    Zbog svega ovoga izađimo na izbore da ih srušimo. Ako sad ne uradimo, dajemo im mogućnost da nas još narednih godina kradu, a zemlju i decu našu uništavaju. Apelujem da izađeze i glasate. Ako pobedi neko drugi, i taj nastavi po sistemu prethodnika, i njega ćemo srušiti. Moraju da unaju da taj ko će da bude menadžer države mora da to radi da građani budu zadovoljni, ali i da se država razvija. Pa ako treba svakih 6 meseci da ih vrtimo, vrtećemo dok se ne nađu pravi.
  • dobrotvorka

    24.02.2017 12:09
    Definitivno
    Nismo normalni!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn