Kako piše
"Politika", po podacima istraživanja Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka, Srbija se sa 40 odsto građana koji su bar jednom godišnje posetili neki muzej, nalazi u sredini evropskog standarda. Podaci iz drugih istraživanja zavoda ukazuju na to da je u 2015. godini
oko 10 odsto ispitanika zaista činilo pravu, redovnu publiku muzeja i galerija,
dok je čak 60 odsto onih kojima ta aktivnost nikad nije pala na pamet.
Kroz svih 140 muzeja u Srbiji i 189 galerija, tokom 2015. godine prošle ukupno oko 2.170.000 posetilaca. Među najpopularnijim institucijama ove vrste su Muzej Jugoslavije i Muzej Nikole Tesle.
Najveći broj posetilaca u Muzeju Nikole Tesle dolazi iz inostranstva, skoro duplo više. Slična je situacija i u Muzeju Jugoslavije. Poseta u 2016. godine porasla je sa 100.000 iz 2015. na 120.000. U ovom muzeju čak 70 odsto posetilaca čine stranci.
"Najviše je onih iz zemalja regiona, iz bivših jugoslovenskih republika, oko 30 odsto, i njih je najviše uglavnom tokom maja meseca i povodom obeležavanja datuma koji su bili značajni u vreme postojanja SFRJ", zaključila je direktorka Muzeja Jugoslavije Neda Knežević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Candygirl
Mada se moram složiti i da se muzeji ne trude mnogo da ponudom privuku publiku. Njihov model funkcionisanja je zaostao bar pola veka. Zar ne bi mogli organizovati nedeljno ili mesečno predavanje o nekoj slici iz zbirke. Ili neka stručna vođenja po gradu na kojima bi bila predstavljena značajna dela arhitekture. Možda živim u zabludi ali mislim da postoje ljudi koji bi voleli da čuju o svom kulturnom nasleđu. :)
cvrc
Nervirach
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar