Čak 60 odsto građana ni ne pomisli da poseti muzej

Čak 60 odsto građana Srbije nikada ne ulazi u muzeje, a najveći broj posetilaca u ovim ustanovama kulture čine stranci.
Kako piše "Politika", po podacima istraživanja Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka, Srbija se sa 40 odsto građana koji su bar jednom godišnje posetili neki muzej, nalazi u sredini evropskog standarda. Podaci iz drugih istraživanja zavoda ukazuju na to da je u 2015. godini oko 10 odsto ispitanika zaista činilo pravu, redovnu publiku muzeja i galerija, dok je čak 60 odsto onih kojima ta aktivnost nikad nije pala na pamet. 
 
Kroz svih 140 muzeja u Srbiji i 189 galerija, tokom 2015. godine prošle ukupno oko 2.170.000 posetilaca. Među najpopularnijim institucijama ove vrste su Muzej Jugoslavije i Muzej Nikole Tesle.
 
Najveći broj posetilaca u Muzeju Nikole Tesle dolazi iz inostranstva, skoro duplo više. Slična je situacija i u Muzeju Jugoslavije. Poseta u 2016. godine porasla je sa 100.000 iz 2015. na 120.000. U ovom muzeju čak 70 odsto posetilaca čine stranci.
 
"Najviše je onih iz zemalja regiona, iz bivših jugoslovenskih republika, oko 30 odsto, i njih je najviše uglavnom tokom maja meseca i povodom obeležavanja datuma koji su bili značajni u vreme postojanja SFRJ", zaključila je direktorka Muzeja Jugoslavije Neda Knežević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Candygirl

    19.03.2017 12:05
    Kao istoričar umetnosti osećam se pozvano da prokomentarišem vest. Ne bih se složila da novosadski muzeji i galerije nemaju šta da ponude. U Galeriji Matice srpske nalazi se bogata kolekcija srpske umetnosti 18. veka (Novi Sad je u to vreme i bio najveći kulturni i umetnički centar Srba u Habzburškoj monarhiji), a mogu se naći i značajna dela 19. veka (slike Đure Jakšića, Novaka Radonića, Katarine Ivanović...). U Spomen zbirci Pavla Beljanskog su pak remek-dela srpske umetnosti prve polovine 20. veka. Najveći problem je što to većina građana ne zna, a ne zna zato što je decenijama kultura skrajnuta u zapećak na svaki mogući način. Nije u pitanju samo minimalan budžet za kulturu nego i generalno odnos prema kulturi. Kada ste na nacionalnoj televiziji za koju svi plaćamo pretplatu imali prilike da vidite kvalitetnu emisiju iz kulture.

    Mada se moram složiti i da se muzeji ne trude mnogo da ponudom privuku publiku. Njihov model funkcionisanja je zaostao bar pola veka. Zar ne bi mogli organizovati nedeljno ili mesečno predavanje o nekoj slici iz zbirke. Ili neka stručna vođenja po gradu na kojima bi bila predstavljena značajna dela arhitekture. Možda živim u zabludi ali mislim da postoje ljudi koji bi voleli da čuju o svom kulturnom nasleđu. :)
  • cvrc

    18.03.2017 23:01
    mentalitet radnika muzeja je takav da oni postoje za sebe i svoje plate, a ne zbog publike.
  • Nervirach

    18.03.2017 21:41
    A postavke su...? E, zato je slaba poseta.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Rektor Đokić: Univerzitet nije ispostava vlasti

Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić poručio je da je "bilo i biće izazova koji se pred univerzitet postavljaju, kao što je bilo i biće pokušaja vlasti da univerzitet svedu na svoju ispostavu".