Kako se navodi, to je urađeno nakon što je održana serija regionalnih konferencija u Podgorici, Splitu, Beogradu i Sarajevu.
Deklaracija je nastala kao rezultat projekta "Jezici i nacionalizmi" kojem je cilj bio podizanje svesti o jeziku te kako bi se aktivno uticalo na postojeće nacionalističke jezičke prakse u sve četiri države regije u kojima se govorio srpsko-hrvatski ili hrvatsko-srpski jezik.
Još uvek nije poznat tačan sadržaj Deklaracije koju je sastavljalo 30 lingvističkih stručnjaka iz sve četiri uključene države.
Tekst Deklaracije i ciljevi predstaviće 30. marta u Sarajevu profesor Enver Kazaz, spisateljica Ivana Bodrožić, pisac i novinar Balša Brković, pisac Vladimir Arsenijević iz udruženje Krokodil te direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju Borka Pavićević. Nakon konferencije za medije biće održana panel diskusija u dve sesije na teme "Šta je zajednički jezik" i "Jezik i budućnost".
Tekst Deklaracije će postati dostupan svim zainteresiranim građanima 1. aprila na veb stranici
jezicinacionalizmi.com, gde će oni koji je podržavaju moći i da je potpišu.
Među javnim ličnostima koje su potpisale deklaraciju su Rade Šerbedžija, Boris Dežulović, Igor Štiks, Mirjana Karanović, Marko Tomaš, Nenad Veličković, Teofil Pančić, Rajko Grlić, Filip David, Borka Pavićević, Jasmila Žbanić, Dragan Markovina, Boris Buden, Viktor Ivančić, Biljana Srbljanović, Ranko Bugarski, Balša Brković i Snježana Kordić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 35
RIZBO
Luka
dnaboy
Nacije su kulturni konstrukt. I bez obzira koliko neki želeli da naciju poistovete sa plemenom to baš i ne ide tako. Sa stanovištva medjunarodnih lingvista Srbi, Hrvati, Bosanci i Crnogorci pričaju različite dijalekte istog jezika. To su čak toliko male razlike da je i cela priča sa dijalektom tu da bi se napravila neka razlika, medjutim i tu imamo problem. Dalmatinski i piroćanski su dijalekti, dok hrvatski i srpski ne mogu biti dijalekti. Jedan jezik, jedan narod, jedna zajednička istorija koje još nisu svesni.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar