Kako strani investitori savetuju da otpustite trudnicu

U januaru 2017. godine doneta je odluka da se formira radna grupa za sprovođenje preporuka iz takozvane "Bele knjige" Saveta stranih investitora.
Neki od predloga Saveta stranih investitora iz "Bele knjige" su: smanjiti prekršajne kazne za poslodavce, uvesti mogućnost da trudnice budu "tehnološki višak" i produžiti trajanje ugovora na određeno.
 
Savet stranih investitora je poslovno udruženje koje je 2002. godine osnovalo četrnaest stranih investitora kako bi u dijalogu sa vladom rešili određene probleme koji se tiču poslovne klime u Srbiji. Savet od 2003. svake godine izdaje takozvanu "Belu knjigu" u kojoj upućuju preporuke vladi kako da se poprave uslovi poslavanja u Srbiji. "Bela knjiga" ima veliki uticaj na izmenu propisa u Srbiji zahvaljujući kvalitetu i relevantnosti, piše na sajtu ovog udruženja.
 
Mediji su u januaru nekritički preneli vest da je premijer Srbije osnovao radnu grupu kako bi se sprovele preporuke iz "Bele knjige" Saveta stranih investitora i da je cilj ove radne grupe "poboljšavanje poslovne klime u Srbiji". Predsednik Saveza samostalnih sindikata Kragujevac Jugoslav Ristić je za Radnik.rs upozorio da preporuke iz te knjige nisu uvek u interesu radnika i da sastav te radne grupe nije obećavajući za ljude u Srbiji.
 
"Bela knjiga nije nikakav zvanični dokument koji je usvojio bilo koji organ u Republici Srbiji, već su to želje stranaca kako treba da izgleda naša zemlja", kaže Jugoslav Ristić.
 
Pored Aleksandra Vučića, koji je predsednik ove radne grupe, članovi Vlade u ovoj radnoj grupi su: ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović (potpredsednica radne grupe), ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić, ministar finansija Dušan Vujović, ministar privrede Goran Knežević, ministarka državne uprave i lokalne samouprava Ana Brnabić, ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine Branislav Nedimović i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin.
 
Članovi ove radne grupe su i predstavnici Saveta stranih investitora: Dimitrije Knjeginjić, generalni direktor Lafarge Srbija, Đorđe Koprivica, direktor finansija Karlsberg Srbija, Ivan Rakić, rukovodeći partner za Srbiju, Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu Ernst & Young, Vladislav Lalić, regionalni direktor za razvoj IKEA Srbija, Goran Pitić, predsednik Upravnog odbora Societe Generale Bank i Ana Firtel, izvršni direktor Saveta stranih investitora. U radu radne grupe mogu učestvovati i predstavnici Nestle Adriatic, Delhaize Serbia, British American Tobacco, FCA Srbija, PepsiCo West Balkans i Telenor.
 
U radnoj grupi nema nijednog predstavnika/predstavnice sindikata.
 
Trudnice kao "tehnološki višak"
 
"Pojedine kategorije zaposlenih ne mogu biti otpuštene od strane poslodavca kao višak, čak i ako pristanu na otkaz (trudnica, žena na porodiljskom odsustvu radi nege deteta ili odsustvu radi posebne nege deteta), pri čemu, ukoliko potpišu sporazumni prestanak radnog odnosa, ne uživaju prava u vezi sa osiguranjem za slučaj nezaposlenosti" - isečak je iz "Bele knjige".
 
"Navedeni predlog proistekao je iz prakse naših kompanija članica. Naime, u pojedinim slučajevima utvrđivanja viška zaposlenih (tehnološki višak) sa isplatama stimulativnih otpremnina (često znatno viših od zakonom predviđenih) pojedine zaposlene trudnice, kao i zaposlene na odsustvu radi nege deteta izrazile su želju da budu utvrđene kao višak (iz njihovih privatnih razloga više im je odgovaralo da im prestane radni odnos uz isplatu stimulativne otpremnine nego da nastave da rade u kompaniji). S tim u vezi javio se problem budući da tim kategorijama zaposlenih radni odnos ne može prestati kao višku zaposlenih, već samo sporazumno. Smatramo da bi uvođenje mogućnosti da ove zaštićene kategorije zaposlenih budu utvrđene kao višak zaposlenih (uz svoj pristanak) u ovakvim situacijama bilo u interesu zaposlenih, budući da bi iskoristili pravo na isplatu stimulativne otpremnine, a takođe i zadržali prava za slučaj nezaposlenosti. Naravno, pristanak zaposlenih mora biti dat dobrovoljno, bez pretnji, prinuda ili drugih mana volje", pojašnjavaju ovaj deo iz "Bele knjige" u Savetu stranih investitora.
 
Ovim predlogom Savet stranih investitora želi da uvede mogućnost da i trudnice i osobe na porodiljskom odsustvu mogu dobiti otkaz, odnosno biti proglašene "tehnološkim viškom", što je sadašnjim Zakonom o radu zabranjeno. Na ovaj način se mogu otpustiti trudnice koje ne pristaju na sporazumni raskid ugovora. Mnoge trudnice ne pristaju, između ostalog, i zato što u slučaju "sporazumnog otkaza" nemaju pravo na naknadu za slučaj nezaposlenosti (koju isplaćuje Nacionalna služba za zapošljavanje). Ovo je pokušaj da se radnicama "olakša" napuštanje poslodavca tako što bi teret tog "sporazumnog otkaza" snosila država – ideja je da trudnice od države primaju naknadu kao da su otpuštene, a zapravo su pristale na otkaz.
 
"Neverovatno je da poslodavci trudnice i osobe na porodiljskom odsustvu ubrajaju u višak zaposlenih, budući da ih u tom periodu ne finansiraju poslodavci, već država", kaže profesor radnog prava Univerziteta Union Mario Reljanović. On dodaje da je "najlakše proglasiti radnicu tehnološkim viškom što poslodavci često urade odmah prvog dana čim radnica dođe sa porodiljskog odsustva".
 
Ostatak teksta pročitajte na sajtu radnik.rs.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • /

    02.04.2017 16:58
    /
    dok sam radio 90ih, znaci tokom blokade bez tih "'stranih''- gazda 100% srbin je obecao 1000 maraka svakoj porodilji.
    prva koja je zatrudnela je dobila otkaz

    ipak sve pocinje odavde
  • BELENYI

    02.04.2017 14:04
    OOOOOOO
    Ova vlast je do granica FENOMENALNOSTI usavršila metode istrebljivanja sopstvenog NARODA tj STANOVNIŠTVA tačnije rečeno !!
  • NN

    02.04.2017 13:35
    Bela kuga
    Svake treće nedelje vesti o padu nataliteta. Realno, sa ovakvim uslovima, što bi iko imao decu?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).