Istraživanje je pokazalo da čak 41 odsto ispitanika smatra da Srbija nikad neće postati punopravna članica. Skoro duplo manje, odnosno 22 odsto, misli da će u EU ući kroz pet do 10 godina, dok 12 odsto ispitanih misli da će za to biti potrebno više od 10 godina.
Ipak, ukoliko bi se o ulasku Srbije u EU glasalo na referendumu, 43 procenata glasova bi bilo "za", a 35 odsto "protiv". Ovi rezultati pokazuju i trend opadanja podrške za članstvo u EU i trend rasta protivljenja. Naime, na isto pitanje 2013. godine 51 odsto građana je bilo za ulazak Srbije u EU, a 22 odsto se protivilo.
Kao jedan od uslova za ulazak Srbije u EU često se navodi priznavanje nezavisnosti Kosova. Kada bi se o tome pitali građana, njih 69 odsto ne bi podržalo priznanje, 13 procenata bi pristalo na nezavisno Kosovo radi ulaska u Uniju.
Osam godina od podnošenja zahteva za članstvo u Evropskoj uniji, građani smatraju da se taj proces odvija sporo. Njih 19 odsto misli da u pregovorima Srbija stoji u mestu, 45 procenata smatra da pregovori teku sporo, dok je četvrtina ispitanika brzinu pregovora ocenila "osrednjom".
Na pitanje kojom brzinom bi želeli da se Srbija približava članstvu u EU, najviše ispitanika (34%) reklo je da bi volelo da pregovori stoje u mesto. Njih 31 odsto poželelo je da pregovori teku brzo, odnosno najbrže moguće.
U Evropskoj uniji građani vide priliku za dobru privredu, slobodu putovanja, mir, kulturnu raznolikost. Nasuprot tome, manji procenat njih smatra da bi pristupanje EU donelo gubitak kulturnog identiteta, porast kriminala i rasipanje novca.
Ukoliko bi EU sutra nestala to ne bi ni malo uzdrmalo 50 odsto ispitanika, 21 odsto bi iskazalo žaljenje, a 15 procenata sreću. Celo istraživanje možete pogledati
OVDE.
U istraživanju je učestvovalo 1.403 građana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
neće breg
Perica
Naravno da nam se interesi ne poklapaju. Vi ste možda i plaćeni za mišljenje, a moje je besplatno.
Vi bi ovde roblje, a ja ne priznajem evrospke zakone o roblju - one nepisane.
So*oš i društvo, njima se nadate, gospođo. Gospodarima... a vi se grejete uz njih.
Međutim, i sama Evropa vas demantuje, je riako mediji ne izveštavaju, što pokazuje kakva je ta vaša Veropa - Evropljani su na ulicama, u traznim vrstama sukoba.
O poštovanju prava građana, takođe imamo mogućnosti da čitamo.
O da li je ona veštačka? A ni silikonske grudi niko ne voli, pa [to bi ve[ta;ku tvorevinu?
(od reči tvor...)
Građanka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar