On je na međunarodnoj konferenciji o izazovima u primeni politike zaštite konkurencije na putu ka EU rekao da je i EU potvrdila da je dobar srpski zakon koji reguliše tu oblast.
"To ne znači da zakon ne treba menjati i unapređivati kada se uoče neke slabosti. Osim upravnog postupka, menjaće se još neke organizacione stvari u radu Komisije", rekao je Obradović na skupu u Beogradu kojim je obeležen Dan konkurencije.
Dodao je da konkurenciju najčešće narušavaju javna preduzeća koja imaju prirodni monopol.
"Utisak je da javna preduzeća još ne znaju šta znači konkurencija i nesvesno je narušavaju", rekao je Obradović.
Komisija, prema njegovim rečima, do sada nikom nije odbila zahtev za kupovinu firmi i povećanje koncentracije na tržištu.
"Kupovine firmi i povećanje udela u tržištu moguće je dozvoliti i uslovno kao što je vlasniku MK komerca Miodragu Kostiću dozvoljena kupovina još jedne šećerane. Tom prilikom su izrečene mere ponašanja koje važe i sada kada prodaje deo šećerana austrijskoj Agrani", rekao je Obradović.
Česte prijave Komisija dobija, prema njegovim rečima, i zbog dogovaranja oko cena u javnim nabavkama.
Obradović je rekao da Komisija kontroliše zloupotrebe kod javnih nabavki po prijavi ili ako informaciju sazna preko medija.
Zakon o zaštiti konkurencije predviđa mogućnost da oštećene firme zbog narušavanja konkurencije na tržištu mogu da traže nadoknadu štete, ali se to za razliku od EU u Srbiji retko koristi.
Do sada je, prema podacima Komisije, sudovima podnet mali broj tužbi za naknadu štete zbog povrede konkurencije i ni jedna nije bila uspešna.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar