Nestašica tovnih i prasića za klanje pred Uskršnje praznike
Stručnjaci kažu da se zbog velikih oscilacija u ceni odustajalo od uzgoja, pa je došlo do nestašice tovnih, ali i prasića za klanje, pišu "Novosti".
Za kilogram žive vage sada treba dati oko 320 dinara, čime je prase gotovo dostiglo cenu jagnjadi. Krajem prošle godine cena je bila oko 180 dinara za kilogram živog praseta, dok je živa vaga svinje bila od 125 do 135 dinara.
"Ovakve promene u cenama, još nismo imali, a sve je manje i malih proizvođača svinja", objašnjavaju u jednoj novosadskoj mesnoj industriji za "Novosti". "Cena prasića za tov je oko 320 dinara, a ovih za klanje gotovo da nema nigde. Od početka godine, to je zanemarljiv broj onih koji su za klanje. Kod nas je zatvoren ciklus, ali naša proizvodnja ne zadovoljava naše potrebe. Cena svinja na srpskom tržištu, ali i van Srbije je izuzetno visoka, pa nije bilo nekog uvoza. Ovo što ima od prasića, nije za klanje, već ih kupuju tovljači. Nestašica se bitno oseća."
Kako pišu "Novosti", karakteristično je da pred praznike raste cena prasića i svinja, ali je samo u poslednja dva dana ta promena bila za 15 dinara. Proizvođači su u trci za svakim prasetom, naročito oni koji nemaju zatvorene cikluse.
Jagnjad se više nigde u Srbiji ne mogu kupiti direktno od stočara. Zato ih nema na stočnim pijacama, a ne mogu se izabrati ni iz tora. Razlog su subvencije države od 2.000 dinara po grlu, koje se mogu dobiti samo kada se jagnjad prodaju u klanicama.
Komentari 6
//
Baltazar
Ja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar