Čistačice ostale bez posla da bi preduzeće iznajmljivalo nove

Preduzeće "Gradske tržnice" u Kragujevcu raskinulo je ugovore o radu sa radnicima higijene kako bi čistače i čistačice iznajmljivalo od privatne firme.
Nekadašnji radnici higijene u ovom preduzeću imali su ugovor o radu i platu oko 25 hiljada dinara; iznajmljeni radnici radiće isti posao, ali će imati manje prava i najverovatnije niža primanja.
 
Svetlana Milenković, bivša čistačica JKP "Gradske tržnice", kaže da je morala da potpiše raskid ugovora o radu i uzme otpremninu sa 59 godina jer mora da otplaćuje kredite. Kako kaže, ostalo joj je još samo šest meseci, pa da može da prima pomoć Nacionalne službe za zapošljavanje do penzije.
 
"Živim sama u vikend-naselju iznad sela, nemam vode, a nemam ni komšiluk koji bi mogao da mi pomogne. Bila sam na razgovoru kod direktora, ali on ne haje, on se nije obazirao na to što sam u beznadežnoj situaciji", kaže Svetlana.
 
Ona kaže da je ukupno 14 radnika higijene bilo u preduzeću i da je plata bila 25.000 dinara.
 
"Radila sam šest i po sati, ali mi je i subota bila radna, samo nedelja mi je bila slobodna", navodi Svetlana za portal Radnik.rs.
 
Nekoliko meseci pre nego što su mediji pisali da su radnici higijene ostali bez posla, preduzeće "Gradske tržnice" je na tenderu dodelilo ugovor firmi "Lavani" doo Beograd za usluge održavanja higijene. Na ovaj način, preduzeće je angažovalo privatnu firmu čiji će radnici zameniti radnike higijene koji su bili zaposleni u "Gradskim tržnicama".
 
Međutim, za cenu koja je ugovorena na mesečnom nivou (320.506 dinara) "Lavani" ne može da zaposli ni devet radnika po ugovoru o radu sa minimalnom platom, a da na tom poslu zaradi.
 
Direktor "Gradskih tržnica" Nebojša Vidović za portal Radnik.rs je rekao da je tender sproveden po centralizovanoj nabavci Grada Kragujevca, odnosno da je po nalogu Grada odabrana firma da obavlja usluge čišćenja za preduzeće.
 
"Petoro radnika higijene je dobrovoljno raskinulo ugovor sa preduzećem i neki su prešli da rade za privatne firme. Nemam pravo da kažem koliko će da plaćaju. Čuo sam da radnici firme koju smo angažovali rade za oko 17, 18 hiljada. Kod mene je rad bio precenjen, neki radnici higijene su nam stalno bili na bolovanju, trebalo je da angažujem i policajce da radnici ne bi odlazili ranije s posla", kaže on.
 
Vidović navodi da bivša radnica Svetlana Milenković, kako je čuo, sada radi za firmu za održavanje higijene, a da u "Gradskim tržnicama" "nije bila neki radnik".
 
On dodaje da je za smanjivanje broja zaposlenih imao podršku sindikata koji se bavi komunalnim delatnostima.
 
Prava iznajmljenih radnika
 
Radnici iznajmljeni preko privatne firme nemaju pravo na štrajk niti na sindikalno organizovanje u preduzeću u kome rade jer nemaju nikakav ugovor sa tim preduzećem. Iznajmljeni radnici higijene često nemaju ugovor o radu, već rade po ugovorima van radnog odnosa ili čak "na crno", što firmama omogućava da ugovore nižu cenu radnog sata od minimalnog (koja ove godine iznosi 130 dinara) i da radnike mogu da otpuste svakog trenutka, bez prava na otkazni rok i otpremninu. 
 
Sindikat komunalnih delatnosti: Radnici otišli dobrovoljno
 
Predsednik Sindikata komunalnih delatnosti Branko Petrašinović kaže da je sindikat podržao samo da radnici dobrovoljno raskinu ugovor i uzmu otpremninu, te da su nekim radnicima ponuđena druga radna mesta. Na pitanje kakva su to radna mesta, on priznaje da su to uglavnom "nepovoljnija radna mesta i sa nižim primanjima".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Val

    19.04.2017 09:10
    Krivi smo mi
    Krivi smo mi, mi radnici, i niko vise... Zasto pristajemo da radimo za tako malo para i zasto pristajemo da radimo pod takvim uslovima. Poslodavac Lavani ili bilo koji drugi kaze neces ti ima ko hoce ( koja budala hoce!!)
    KAda bi malo vise vrednovali sebe i kada bi se malo bolje raspitali i poslodavcima i kada ne bi pristajali na takve uslove oni ne bi imali koga da zaposle i ne bi mogli da rade PROPALI BI.
    Hajde jednom da se uzmemo upamet sto bi rekli stari i ne dajte da vasu snagu i zivot uzimaju tajkuni, vec dajte sebi neku vrednost pa nek isti sami uzmu metle i cetke i neka ciste za iste pare ako ih uopste i bude...
  • Građanin

    19.04.2017 07:48
    roblje
    Prave roblje od radnika, danas spremačice na lizing gde političar u nekoj firmi uzima kajmak, a sutra i druge profesije. A radnucu bez ikakvih prava, užas i beda.
  • Ne piše

    17.04.2017 23:09
    Kolika je otpremnina?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

RTS podneo krivičnu prijavu zbog blokade

RTS je podneo krivičnu prijavu Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv NN lica zbog blokade objekata RTS-a u Takovskoj i Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku.