Kako piše "Danas", nadležni u Srbiji su veoma nezadovoljni zbog kašnjenja radova te grčke firme, ne žele da joj daju dodatne rokove za završetak posla ali još uvek nije obelodanjeno na koji način će Aktor biti sankcionisan zbog toga što posao nije završen.
U Koridorima Srbije tvrde da će sankcija sigurno biti ali da li će Grci biti kažnjeni "samo" plaćanjem penala zbog kašnjenja ili će sa njima biti raskinut ugovor o izgradnji predviđenih deonica na tom važnom saobraćajnom koridoru, još uvek nije poznato.
Čak i u slučaju da izbegnu raskid ugovora kašnjenje u izgradnji deonice oko Dimitrovgrada, Aktor će koštati "papreno" jer će državi Srbiji kao investitoru na izgradnji Koridora 10 morati da isplati oko 210 miliona dinara (odnosno 10 odsto sume vrednosti ugovora koji su Koridori Srbije potpisali sa tom grčkom firmom).
Potpredsednik Građevinske komore Srbije Goran Rodić kaže da bi prvo trebalo utvrditi ko je zaista kriv što je do kašnjenja radova na obilaznici oko Dimitrovgrada uopšte došlo.
"U principu za kašnjenje u radovima krivica pada ili na investitora u konkretnom slučaju na državu ili na izvođača radova. Investitor je kriv ako na vreme nije obezbedio završetak projektne dokumentacije i eksproprijaciju zemljišta. U tom slučaju država Srbija bi Grcima trebalo da plati odštetu kroz penale. Ako je pak sve to na vreme obezbeđeno, odgovornost leži samo na grčkom izvođaču radova kojeg bi u tom slučaju trebalo sankcionisati", objašnjava sagovornik beogradskog lista.
Ekspert za strana ulaganja Mahmud Bušatlija za "Danas" kaže da u konkretnom slučaju nije reč o tome šta sada može da se uradi već šta je dosad trebalo da bude urađeno.
"Pod broj jedan trebalo je u sačinjenom ugovoru o izgradnji te deonice eksplicitno naglasiti kolike penale Aktor plaća u slučaju kašnjenja ili neizvršavanja svojih obaveza. Onda bi lako bilo naplatiti penale. S obzirom da to nije precizirano ako država odredi novčani iznos koji Aktor mora da plati kao naknadu za kašnjenje ta grčka firma može da ne prihvati tu odluku, čime bi ceo slučaj dobio epilog na sudu gde sve treba dokazivati", navodi Bušatlija.
Dodaje da je pored toga bilo potrebno na dnevnoj bazi obezbediti i stručno nadgledanje radova. "Ako imate svakodnevno nadgledanje radova, vi veoma lako možete da uočite da će do probijanja rokova doći te možete izvođača radova da upozorite i predupredite kašnjenje", kaže on. "Ako i pored upozorenja rok bude probijen, oni koji obavljaju stručni nadzor napišu upozorenje izvođaču i daju mu rok da ispravi greške ili se preduzimaju sankcije. U takvim slučajevima je veoma lako raskinuti ugovore sa nesavesnim izvođačima. Nažalost u poslednjih petnaestak godina ta praksa za kojom potreba postoji je ukinuta, nestručni ljudi predvode naš građevinski sektor i epilog svega toga su ovakvi krupni propusti kao što je slučaj sa izgradnjom obilaznice oko Dimitrovgrada", ističe Bušatlija.
Podsetimo, Aktor je bio u obavezi da ugovorene radove završi do 21. marta, ali nije uspeo u tome. Grci su tražili dodatni rok do kraja godine za završetak posla međutim nadležni na to nisu pristali i odlučili su se da ih sankcionišu. Ugovor sa Aktorom Koridori Srbije su potpisali 12. maja prošle godine. Reč je o trećem izvođaču radova na deonici koja ima nešto više od sedam kilometara. Prvo je na ovoj trasi bila angažovana austrijska Alpina, koja je bankrotirala, a zamenila je bugarska firma Trejs, kojoj je ugovor otkazan zbog nepoštovanja rokova.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Liman3
ma nema
Daca
To što naši stručnjaci ne znaju lokalno zakonodavstvo - to je drugi problem.
A kao dokaz evo nagradnog pitanja:
Gde je regulisana visina penala kod gađenja i zašto se stalno spominje 10% ukupno a ne 10% dnevno?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar