Iako je medicina napredovala i svest ljudi je mnogo veća, i dalje postoje grupe koje izbegavaju vakcinaciju, a među njima je najviše roditelja mališana. Podaci pokazuju da se svake godine registruje dva do tri miliona smrtnih ishoda od difterije, tetanusa, velikog kašnja i malih boginja kod nevakcinisanih lica, a najviše kod dece mlađe od pet godina.
"Procenjuje se da svake godine ostane nevakcinisano 18,7 miliona dece u svetu, osnovnim vakcinama prema proširenom programu imunizacije. Imunizacija je doprinela iskorenjivanju velikih boginja i doprinosi iskorenjivanju dečije paralize. Zahvaljujući imunizaciji, globalno je iskorenjen polio tip 2 virusa", poručuju u Institutu za javno zdravlje Vojvodine i dodaju da je, na primer, pre uvođenja vakcine protiv malih boginja (u primeni skoro 50 godina), godišnje umiralo oko 2,6 miliona osoba svake godine.
Poslednja veća epidemija malih boginja (morbila) u Srbiji registrovana je 1997. godine, ali i 2007. godine u Vojvodini. Nakon ove epidemije, registruju se i manje 2010/2011. godine, kao i 2014/15. godine.
U Srbiji je trenutno epidemija morbila u Kruševcu.
"Pošto epidemije malih boginja i importovanje divljeg virusa dečije paralize predstavljaju i dalje zajedničke pretnje u oblasti zaraznih bolesti koje se mogu sprečiti imunizacijom za zemlje Evropskog regiona, neophodno je intenzivirati sve aktivnosti predviđene planovima aktivnosti na održavanju statusa zemlje bez dečije paralize i eliminacije malih boginja u Srbiji", navode u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.
Kako kažu, zahvaljujući tome što u Vojvodini tradicionalno postoji dobra praksa vakcinisanja dece, većina bolesti su u pokrajini praktično iskorenjene. Ali, s obzirom na to da je sve više antivakcinalnih poruka i lobija čiji ciljevi su da dopru do što više roditelja, dolazimo do procenta koji odbija da vakciniše decu i time ih izlaže mogućnostima da obole od bolesti koje smo odavno stavili iza nas.
Plan obeležavanja Nedelje imunizacije biće naknadno saopšten. U kojim gradovima u Srbiji je značajno pao procenat vakcinisane dece čitajte u tekstu
OVDE.
Diskusija u Novom Sadu
Povodom obeležavanja Nedelje vakcinacije, Dom zdravlja "Novi Sad" u četvrtak, 20. aprila organizuje predavanje i diskusiju. Predavanje će održati specijalista pedijatrije dr Vesna Vuleković, a nakon predavanja planira se diskusija na temu. Zbog ograničenog broja mesta, potrebno je potvrditi dolazak na telefon 064/808-80-95. Predavanje je zakazano za 11 časova u Upravnoj zgradi Doma zdravlja.
Komentari 9
Muad'Dib
Ako verujete stručnjacima, naučnicima koji su ceo život posvetili izučavanju imunog sistema i vakcina onda da, treba da vakcinišete decu. Sve zemlje vakcinišu svoju decu, od SAD i Nemačke pa do Rusije i Kine. Sve one imaju mnogo stručnjaka i brinu o svojoj deci i sve koriste iste vakcine kao i mi. Neke zemlje su morale da uvedu obavezu, poput Australije i Kalifornije prošle godine, jer su se suočile sa padom obuhvata vakcinacije koji je počeo da ugrožava zdravlje nacije. Druge države to još nisu morale da urade jer imaju dovoljno visok nivo obuhvata i bez zakonske obaveze. Ponavljamo, jedna stvar je ista kod svih država - sve one vakcinišu svoju decu.
Zapitajte se: zašto bi sve te države uništavale svoju budućnost?
Nadrikekara, pa čak i onih sa diplomama je bilo uvek i biće ih uvek. Oni se fokusiraju na medijsku pažnju, ali ozbiljna naučna istraživanja koja potvrđuju njihove priče ne postoje. Ukoliko imate nedoumice i pitanja na koja želite da dobijete proverene informacije stranica "Vakcine i alternativa - reč nauke" vam je na raspolaganju. Posetite i sajt Examinus, počnite ovde: www.examinus.org/faq/vakcine
Izdajnicima
Zar je to tako, tako, teško?
Primili su pare, pa moraju da budu od Novartisa?
Na[eg vekovnog, osvedočenog "prijatelja"?
Vratite Torlak, jer ste ga upravo vi i minirali podmetanjem živih virusa.
G
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar