Kako piše
"Blic", reč je o takozvanom frakturiranju, sistemu koji primenjuje "Gaspromnjeft" nakon preuzimanja Naftne industrije Srbije. To znači da se u bušotine ubacuju pumpe kojima se naglo diže pritisak, kako bi se izbacila veća količina nafte.
Zbog toga su, kako tvrdi grupa nekadašnjih inženjera NIS-a, domaća izvorišta gotovo na izdisaju i postoji opasnost da već 2021. godine ostanemo bez milion tona sopstvene proizvodnje nafte, što je trećina od ukupne potrošnje na srpskom tržištu.
"Posledice takve eksploatacije su nesagledive i za buduće generacije jer se razvali cela bušotina pa nafta krene u svim pravcima. Na taj način em gubimo naftu, em ona dospeva u vodotokove koje zagađuje, zbog čega je ova metoda zabranjena u svim zemljama koje imaju ležišta nafte. Ali to 'Gaspromnjeft' ne interesuje, jer im je bitan samo profit i kako da srpsko rudno bogatstvo što pre materijalizuju", navodi bivši stručnjaci NIS-a koji traže od države da zaustavi primenu nedozvoljene metode.
List prenosi da se sa 52 naftna polja koja su Rusi preuzeli, sa kojih se pre privatizacije dobijalo oko 700.000 litara nafte, godišnje crpi dvostruko više i do 1,3 miliona tona. Zasebna priča je to što se pod plaštom istraživanja novih naftnih polja radila eksploatacija, što država mora da zna. Grupa inženjera navodi da su se državi zbog ovih nepravilnosti obraćali dok su radili u NIS-u.
"Umesto odgovora države mi smo od Kirila Kravčenka, bivšeg direktora, dobili otkaz. Svu bahatost 'Gaspromnjefta' plaćaju građani Srbije, ali o tome srpska javnost ćuti, jer niko ne sme da priča šta se dešava u NIS-u. Uostalom, neka državni funkcioneri samo prošetaju vojvođanskim šorovima i njivama gde su naftne bušotine pa će videti kakva je pustoš napravljena", dodaju oni.
U NIS-u tvrde da su oni društveno odgovorna kompanija koja svoje poslove obavlja u okviru definisanih standarda.
"NIS sve izvodi uz strogo poštovanje propisanih uslova i u skladu sa najvišim ekološkim standardima i pravilima koja regulišu oblast bezbednosti na radu. NIS u Srbiji poseduje više od 50 naftnih i gasnih polja, a ukupni ostvareni obim proizvodnje nafte i gasa u 2016. godini, uključujući i Angolu, iznosio je 1,46 uslovnih tona", navode oni u svom odgovoru.
Ipak, i stanovnici pojedinih vojvođanskih mesta, gde NIS ima svoja polja, tvrde da se Rusima žuri da što pre opustoše srpsku naftu. Zbog toga su se mnogi već obraćali državi. Među njima su i predstavnici mesnih zajednica Srpski Itebej, Novi Itebej i Banatsko Karađorđevo.
"Mi smo i proteste organizovali kada smo traktorima blokirali naftna polja, kako bismo naterali ljude iz NIS-a da nam nadoknade štetu koju su napravili. Nešto neće moći nikad da se sanira. Najgore je uspuštanje sumnjivih materija i po ataru i po lokalnom putu. Ali, sve je uzaludno, jer oni tvrde da su sve platili kroz rudnu rentu. Pristup prema svemu ovome je da izvuku što više para odavde i da nas zaborave", napisali su predstavnici MZ pokrajinskim i republičkih organima.
Komentari 39
Драган
N.SAD
Nervirach
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar