Sezonci do kraja godine dobijaju radni staž i pravo na penziju

Zakon kojim će biti regulisan status sezonskih radnika, trebalo bi da bude usvojen do kraja ove godine, čime će oni biti prijavljeni i sticati radni staž, odnosno pravo na penziju, kao i pravo na osiguranje u slučaju povrede na radu.

Kako za 021.rs objašnjava Ivan Radak iz Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED), koji sarađuje u izradi, radna grupa izradila je Nacrt zakona i trenutno radi na njegovom usavršavanju i modernizovanju prema modelu koji sa primenjuje u Mađarskoj.

U toku je provera mogućnosti i tehničkih kapaciteta nadležnih organa u Srbiji za primenu naprednijeg modela zakona koji podrazumeva jednostavniji način prijave radnika, preciznijije evidencije i efikasniju kontrolu. Takođe, u toku su konsultacije oko visine poreza i doprinosa sa nadležnim organima, kao i oko omogućavanja licima koja primaju neku vrstu socijalne pomoći da budu angažovana po ovom osnovu bez gubljenja tih prava.

"Na inicijativu naših članova koji su neposredno zainteresovani za rešavanje ovog problema, kao i kroz učešće  u sprovođenju Nacionalnog programa za suzbijanje sive ekonomije, čiju izradu smo koordinirali, NALED aktivno učestvuje u izradi ovog propisa. NALED nije formalno član Radne grupe, ali neposredno sarađuje sa Ministarstvom rada u čijoj nadležnosti je donošenje ovog zakona, sa Ministarstvom poljoprivrede, Ministarstvom finansija, Poreskom upravom i drugim organima koji učestvuju u kreiranju ovog zakona", navodi Radak za 021.

U Hrvatskoj se primenjuje model prema kojem poslodavac kupuje takozvane vaučere za dnevno angažovanje sezonskih radnika.

"Svaki kupljeni vaučer znači plaćene doprinose za jednog radnika za jedan dan i poslodavac je na kraju meseca obavezan i da plati porez. Svakog jutra poslodavac lepi vaučer u posebnu knjižicu koju ima sezonski radnik što je dokaz inspekcijskim organima da su za radnika plaćene obaveze. Mađarska je taj sistem pomerila korak dalje i sezonskog radnika moguće je prijaviti elektronski ili čak putem telefona što dodatno olakšava proceduru i smanjuje troškove poslodavcima", objašnjava Radak za naš portal.

Ne postoji tačan podatak o ukupnom broju angažovanih sezonskih radnika u Srbiji, a prema nekim procenama, broj neprijavljenih sezonaca u Srbiji je oko 80.000. Zbog toga su očekivanja od ovog zakona, kada je u pitanju suzbijanje sive ekonomije, izuzetno visoka.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Мунгос

    02.05.2017 11:08
    Иван Радак, „Национална алијанса за локални економски развој“ (NALED).
    Ако је алијанса, па још то и национална, шта ћете боље за свој локални економски развој. Још ако је то одрживи развој, преостаје само да кажете „хвала“, још има неко паметан који се секира за сезонске раднике. Још ако примењује искуства и налоге из Европске Уније, па шта ћете боље.
    Све ово о сезонцима је решио Кардељев закон о Удруженом раду, али много једноставније, наравно то што је једноставан то му је и велика мана.
    Можете замислити која је величина Иван Радак, када му неки антикомуниста као ја потура неко елегантно комунистичко решење. И указује му поштовање што се труди да открије рупу на дугмету.
    Морам да признам да ова алијанса NALED има интересантну скраћеницу, ваљда од превелике жеље да оне друге стави NALED.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija