Kako za 021 kaže Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, poslednjih godina se starost nalazi u prvih pet najčešćih diskriminacija po broju podnetih pritužbi, što nam govori da su građani sve svesniji kome da prijave problem, ali je i diskriminacije sve više. Najveći problem je strah, s obzirom na to da radnici ne veruju da će uspeti da sačuvaju posao ukoliko prijave svoje gazde-diskriminatore, iako iskustvo ovog organa pokazuje drugačije.
Nedavno se u javnosti otkrilo da je diskriminator i načelnica urgentne službe Opšte bolnice u Čačku Biljana Kočović, koja je javno poručila da njenoj 53-godišnjoj medicinskoj sestri "ističe vreme za rad", te da "ne može u hitnoj službi isto raditi medicinska sestra sa 23 i medicinska sestra sa 53 godine, da se ne lažemo".
Lagali se ili ne, reč je o teškoj diskriminaciji na osnovu godina starosti, a žene su i one kojima se ovakva nepravda češće događa u odnosu na muškarce, što je suštinski istovremena, dupla diskriminacija.
Kako stati na kraj bahatim poslodavcima koji ne žele da plaćaju iskusne ljude, zašle u pedesete godine? Poverenica Janković poručuje da je krajnje vreme da se ljudi oslobode straha od prijave nepravilnosti, jer drugačije situacija ne može da se promeni u korist radnika. Stanje na terenu, nažalost, pokazuje da je diskriminacije mnogo, ali nisu svi spremni da na nju i ukažu.
"Broj građana koji prijavljuje ovakvu diskriminaciju je daleko od dovoljnog, a pokazuje se u praksi da građani često nemaju hrabrosti da prijave diskriminaciju jer se plaše i dodatne viktimizacije i gubitka radnog mesta. Ali moramo prekinuti sa takvom praksom, jer je to jedini put koji vodi ka povoljnijem položaju zaposlenih u privatnom i državnom sektoru - mehanizme koje je naša zemlja uspostavila kao kontrolne i zaštitne treba koristiti i tu se mora pokazati jasna odlučnost države da stane na put diskriminaciji svojih zaposlenih. Po našim preporukama poslodavci postupaju u više od 90 procenata i to je podatak koji treba da ohrabri građane", navodi Poverenica, dodajući da ima autoritet da utiče na poslodavce da izmene avoje odluke i odbace diskriminišuće akte.
Jankovićeva je reagovala i u slučaju medicinske sestre u Čačku i to javnim upozorenjem, što je jedino na raspolaganju dok radnica ne prijavi slučaj ovom organu. Poverenik za zaštitu ravnopravnosti ne može da deluje po službenoj dužnosti, već po prijavi konkretnog slučaja, što nije najpovoljnije po radnike, ali jeste razlog da se isti konačno ohrabre.
"Taj slučaj je tipičan na tržištu rada jer postoji međugeneracijsko nerazumevanje u društvu, a koje ne vodi ka dobrobiti. To je jedna stigma koja kaže da, kada zađemo u 40-e ili 50-e, mnogo smo manje vredni na tržištu rada i imamo manje toga da damo - kao što i sada važi za mlade ljude da su bez iskustva i da se ne možeš na njih osloniti. Ovakvi negativni stereotipi i predrasude neće nas nikuda odvesti kao društvo, samo će nam biti kočnica. Nisam optimista i mislim da je nemoguće da u potpunosti eliminišemo diskriminaciju - to nije moguće ni u jednoj državi, pa tako ni u našoj, ali ova diskriminacija vremenom može postati i mnogo veći društveni problem i ne treba da zatvaramo oči. Ne treba da prihvatimo da je ovo normalno i da se i taj jedan negativni stereotip ukoreni, već treba da ga sečemo u startu", navodi za 021 Brankica Janković.
Kako poručuje, naše stanovništvo je sve starije i zašli smo u duboku demografsku starost, što je dovoljan alarm za reagovanje i prijavljivanje diskriminatora na poslu.
O diskriminaciji na osnovu starosti 021 je pisao i ranije, navodeći primer iz Novog Sada. Novosađanin Predrag Z. ima 31 godinu radnog staža kao mesar, ali za njega zadovoljavajućeg posla - nema. Ovaj čovek star je 54 godine i trenutno radi u velikom srpskom lancu mesara, u kojem je Zakon o radu mrtvo slovo na papiru. On trpi ponižavajuće uslove za rad, ubeđen da za njega boljeg mesta nema jer ima previše godina. U svojoj ispovesti kaže da osobe starije od 50 godina niko ne želi da zaposli, a odbijanje je osetio na svojoj koži. Njegovu ispovest čitajte
OVDE.
Ukoliko ste žrtva diskriminacije, prijavite istu
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 28
Mlada vojvođanka
/
ponovicu, svako ko podrzava-neka sebe prvo na spisak takvih procesa
G
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar