Svi građani koji su tokom protekle godine imali dohodak veći od trostrukog iznosa prosečne godišnje zarade u Srbiji, što iznosi 2.285.064 dinara, dužni su da do navedenog roka prijave visinu svojih primanja nadležnoj Poreskoj upravi u mestu prebivališta.
Međutim, svaki bogataš može podneti zahtev za odlaganje nadležnima u Poreskoj upravi, a tu im mogu produžiti rok do šest meseci. Takav zahtev se mora podneti pre 15. maja.
U osnovicu za plaćanje tog poreza spadaju, osim plate, sve vrste honorara, novac zarađen od rentiranja nepokretnih stvari poput stanova, lokala, garaža i slično. Zatim, tu ulaze i novci zarađeni davanjem u zakup pokretnih stvari poput automobila, poljoprivrednih mašina i slično. Novac zarađen od sportskih aktivnosti takođe ulazi u osnovicu – sve premije i primanja.
Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji daje strankama mogućnost da produže rok za podnošenje prijave i posle sredine maja. Pisani zahtev o tome podnosi se Poreskoj upravi, a mora biti dostavljen pre isteka roka za podnošenje prijave, znači pre 15. maja. Razlog za produženje roka treba da bude opravdan. To su, recimo, bolest, odsustvo iz zemlje, nesrećan slučaj ili elementarna nepogoda većih razmera. Zahtev se podnosi istoj filijali kao i sama prijava. O opravdanosti odlaganja odlučuju nadležni iz Poreske uprave, i to u roku od pet dana od prijema zahteva. Oni mogu da produže rok za podnošenje prijave najduže do šest meseci. To znači da krajnji rok za podnošenje prijave može biti 15. novembar.
Osnovica za oporezivanje je progresivna, odnosno svi koji su zaradili makar malo više od trostruke plate ili već pomenutih 2.285.064 dinara plaćaju porez po stopi od 10 odsto. Ukoliko im je prihod bio veći makar dinar od šestostrukog iznosa, odnosno 4.570.128 dinara, plaćaju porez od 15 procenata.
Porez se ne plaća na celu sumu, već imaju pravo na odbitke: 40 odsto za samog obveznika i po 15 odsto za izdržavane članove porodice. Ove godine to je 304.675 i 114.253 dinara. Ukupan iznos odbitaka ne može biti veći od 50 odsto dohotka predviđenog za oporezivanje. Tek kada se od zarade oduzmu ti odbici, dobija se suma na koju će se primeniti – računati stopa za oporezivanje.
Bogati mogu da biraju kako će podneti prijavu – elektronski ili u papirnom obliku. Ukoliko žele da to učine bez odlaska do šaltera, moraju imati kvalifikovan elektronski sertifikat za pristup portalu Poreske uprave "E-porezi". Prijava ide preko obrasca PPDG-2R. Papirna prijava podnosi se filijali Poreske uprave u mestu gde obveznik ima prijavljenu adresu stanovanja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
mile
BRUTO
Ovu prijavu bi onda moralo da podnese više od 50% državnih uposlenika, jer su porezi i doprinosi na zaradu čak 68% koje država umesto njih plaća-
Uračunati i jubilarne nagrade i tzv "pomoć", topli obrok, cifru koju im država plaća za seminare i školovanja, regres i razne "dodatke i uvećanja" na platu , ne samo ono što zovu "osnovna plata".
Plata je SVE što poslodavac isplati radniku ili plati za radnika umesto radnika.
Apiš mecu za perecu
Kada bi ja vama uredno plaćao porez-ispalo bi da plaćam tim štetočinama platu.
E viš', to neće da može.
Do tada-čitajte naslov.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar