Srbija bez mehanizama za uočavanje sajber napada

Srbija nema razvijene niti primenjene savremene mehanizme uočavanja sajber napada, saopštila je Nacionalna organizacija QRIoT.
QRIoT je, kao ekspertska kontrolna organizacija koja je završila postupak preliminarnog eksternog kontrolisanja jednog broja organizacija od posebnog značaja u Srbiji, za koje se utvrdilo da nemaju adekvatne stručnjake na polju sajber bezbednosti. 
 
"Potrebno je u što kraćem roku promeniti ovakvo činjenično stanje sa povećanim eksternim nadzorom i kontrolisanjem svih organizacija od posebnog značaja u Srbiji. Centralni nadzorni sistem nije uspostavljen za informacionu bezbednost Srbije. Narodna banka Srbije kao sabirna tačka sajber napada nije objavila razvrstavanje napada. Preuzimanje identiteta organizacija u većini organizacija je lako izvodljivo. U industriji osiguranja - kod osiguravajućih kuća Srbije uočen je nivo velike nebezbednosti sa ocenom 2 - nizak nivo informacione bezbednosti", navodi predsednik Upravnog odbora Zoran Bjelica.
 
Skrining jednog broja organizacija od posebnog značaja u Srbiji obavljen je po principu slučajnog izbora. Kontrolisanje je obavljeno po posebno razvijenim metodologijama i procedurama kontrolisanja i razvrstavanja sajber napada u Srbiji. 
 
Cilj skrininga je, kako se navodi, u funkciji unapređenja bezbednosti korisnika kao i celokupnog sistema informacione bezbednosti u Srbiji, jer ovaj postupak može da ukaže na najranjivije tačke u nacionalnom sistemu, čiji su pojedini vitalni delovi potencijalno izloženi velikim informacionim rizicima a da sami korisnici nisu svesni toga.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • sludjeni programer

    16.05.2017 13:11
    Alo Alo
    Virus je poslat emailom. Sta hocete da vam citaju sve emajlove pa da vam kazu kojeg treba da primite a kojeg ne?
  • ns

    16.05.2017 10:35
    @Zvekete
    Ti što rade u DMS-u slabo imaju veze sa IT bezbednošću. Za celo moje IT iskustvo nisam sreo developera koji ima razvijenu svest o bezbednosti niti programira u odgovarajućim bezbednosnim okvirima. Njima je najvažnije da njihovo parče koda radi i razvijaju ga tako da su im potrebna sva moguća sistemska prava na mreži, pa će onda aplikacija ili servis da im radi. Kada im malo pritegneš bezbednosne zahteve onda se preznojavaju i unervoze kako će to napraviti.
  • Zvekete

    16.05.2017 08:26
    Normalno
    Kada svi strucnjaci rade u DMSu...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija