Država privrednicima duguje 100 miliona evra

Ministarstva i ustanove čiji je osnivač država, duguju privredi za obavljene usluge ili isporučenu robu gotovo 13 milijardi dinara, odnosno oko 100 miliona evra.
"Danas" piše da ovo pokazuju poslednji podaci sa sajta Ministarstva finansija. Iako su među dužnicima policijske uprave, škole, fondovi, domovi za stare i ustanove kulture, računi koje oni još nisu platili deluju benigno u odnosu na obaveze koje su evidentirane kao stavka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. 
 
Naime, domovi zdravlja, klinički centri, bolnice i apoteke svojim dobavljačima nisu isplatili na vreme ukupan iznos od 12,8 milijardi dinara.
 
Zakon o rokovima za izmirenje novčanih obaveza koji propisuje rok od 60 dana za regulisanje plaćanja u komercijalnim poslovima, usvojen je početkom 2013. i očekivalo se da će staviti tačku na dugove javnog sektora, koji privredniku ne može duže od 45 dana da drži fakturu u fioci. 
 
I u ovom slučaju izuzetak su zdravstvene ustanove čiji je osnivač država, koje plaćanje mogu da odlože do 90 dana. Međutim, i taj dvostruko produženi rok nije bio dovoljan, pa se rešavanje problema dugova u tom sektoru prolongira decenijama. 
 
Do prošle godine, obično ih je "pokrivala" država, ali je onda pre nekoliko meseci saopštila da to više neće činiti i "vruć krompir", bar kada su u pitanju najveći dužnici, apoteke, prenela na lokal. Najveći dužnici su Apoteka Pančevo, Šabac, a zatim i Apoteka Novi Sad. 
 
Milan Knežević iz Ascocijacije malih i srednjih preduzeća kaže za ovaj list da država upravlja firmama i ustanovama ne poštujući elementarne zakone, što je osnovni uzrok stvaranja visokih dugova. 
 
"Opšte je mesto da su javna preduzeća i razne ustanove gde menadžment postavlja vlast, zapravo njihov izborni plen. Zato ih kontrolne institucije ne nadziru, pa se preko njih nesmetano ispunjavaju i partijski i lični interesi. Koliko je to prisutno u strukturi dugova ne možemo izračunati, ali ceh plaćaju građani i to je posebno vidljivo u zdravstvu. Bilansna je činjenica da u budžetu nema para za takvu i toliku potrošnju, koja je otišla ko zna kojim kanalima a da se pritom nisu platili ni kvalitetni lekari niti napredni medikamenti. Još je veći problem što i kada se neka sredstva prebace, ne proprati se njihova realizacija, pa sada te ustanove ne mogu ponovo da računaju na kasu Fonda, a drugu opciju nemaju", navodi Knežević. 
 
Zasada niko nije izračunao štetu koju privreda trpi zbog otežane naplate, pa time ne postoje ni podaci koliko, recimo, putarskih firmi ugašeno dok pre nekoliko godina plaćanje iz državne kase nije postalo redovnije, prenosi "Danas".
 
Takođe, ne znaju se ni ukupna dugovanja javnih i preduzeća koja su doskoro bila u restrukturiranju, a njihova dubioza postaje nešto vidljivija tek kada stignu do stečaja. Tako se prošle godine, kada se usvajao unapred pripremljen plan reorganizacije za RTB Bor, saznalo da će država, odnosno građani Srbije, ostati "kratki" za oko milijardu evra, dok će preostali, isto toliko visok iznos, to preduzeće otplaćivati godinama. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Predragg

    16.05.2017 11:45
    Drzava- najveci Neplatisa i Generator i glavni ucesnik nestabilnosti i krivicnih dela u drustvu.
    Valjao bi jedan zatvor samo za njih.
  • ljubica

    16.05.2017 10:00
    To svi znamo i zato nam nece biti bolje...NIKADA!!!
  • cOCCO

    16.05.2017 09:56
    Mogu da se hvališu i *urče, al' bili i ostali obične neznalice. Paceri!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija